NA CESTE LÁSKY

NA CESTE LÁSKY

5/5/19 autor: Miro Zaťko

 

keď miluješ, si slobodný

Láska skloňovaná, strácaná - nachádzaná, preklínaná - velebená. Ľúbi, neľúbi, ľúbi, neľúbi … trháme lupienky margarétky, aby nám vyveštila, čo si želáme. Ale ten kvet za to nemôže, keď nám „karta nepadne“. Naša srdečná čakra je nedotknutá. Presne taký je preklad sanskrtského názvu štvrtej čakry anaháta. Byť v rovnováhe znamená milovať bez podmienok. 

To je ale kameň úrazu … ženieme sa úbočím prudkým zrázom, balansujeme nad priepasťou s túžbou byť milovaný. Sami sme v nerovnováhe, hľadáme inde, čo chýba nám „doma“. Sebaláska. Je počudovania hodné, že nám chýba tento hlboký prežitok k sebe samému. Nezamieňať so sebaľútosťou a pochybnosťami v dožadovaní sa večných dôkazov lásky. Aj dennodenné vyznania môžu byť citovým vydieraním - povedz mi aj ty …

Pokladáme za samozrejmé, že stretneme toho pravého. Blúdime ulicami, kedy ho (ju) už nájdeme. Sme vyhladovaní lovci. Na čele nám svieti „zelená“, v očiach žiadosť a na zadku odrazka. Asi nie najlepšia výbava na ceste za partnerstvom, ale bicykel máme vystrojený slušne. Tak, čo vyžarovať?  Rozhodnosť, láskavosť, úctu, porozumenie? Všetko, čo nám teraz chýba … Byť si zdrojom úcty a slobody, znamená milovať sa. Ak milujeme seba, vieme dať lásku aj iným. Milovať sa, znamená aj nehľadať niekoho, kto ma doplní, vyplní, naplní. Spoznať lásku je stretnúť rovnako silnú a milujúcu sa osobnosť, lebo vzťah je spojenie dvoch, aj keď odlišných, ale úplných ľudí. Na tretinky, polovičky sa kupuje auto, nie partner.

Chceme rozkvitať, milovať, mať šťastný život. Ako ho dosiahnúť? Lepšie povedané, ako k nemu prispeť … Pokiaľ sa rozhodneme bicyklovať, mali by sme porozumieť sebe, nájsť stred, nie vesmíru, ale svojho tela. Zíde sa pri balansovaní a hľadaní rovnováhy. Cesta porozumenia je dostupná aj horšie vybaveným bicyklom. Tak nemusíme pokukávať, na čom jazdí majster sveta, stačí aj ten, čo máme doma. Drobná odbočka do sveta reklamy pre milovníkov všetkého „sovietského“… V našom spoločnom štáte „bola - nebola“ taká reklama: „Jestli chceš vědet, co je drina, kup si kolo Ukrajina.“                                                                                     

Prijali sme sa, už vieme, že pocit šťastia vychádza z nás a netreba ho hľadať inde. Upraceme si byt a hneď sa cítime lepšie. Upracme si myseľ a hneď budeme vidieť jasnejšie. „Ufúľaní“ nie sú ľudia okolo, len náš pohľad sa zakalil. Denne riešime čas, zdravie a prácu. To je skoro celý náš život. Myseľ je ako mútna voda, nevidíme pod hladinu, napriek tomu sa v nej denne kúpeme. Pritom stačí, zastaviť sa, predýchať, cvičiť, meditovať … naša myseľ si zaslúži viac pozornosti. Odmení sa nám. Cvičme - budeme zdravší. Odrazí sa to aj v našom myslení, konaní - budeme flexibilnejší. 

A kde je tá láska? Predsa tu, konečne sme na ňu pripravení … Milujeme sa, prežívame pozitívne emócie, sme zaujatí činnosťou, ktorá je zmysluplná a úspešná … teraz sme pripravení mať vzťah, aktívne bicyklovať na ceste duševnej pohody … Milujeme, súcitime a odpúšťame, štvrtá čakra je odblokovná. Motiváciou je láska, tá skutočná, nepodmienená, ligotajúca sa ako smaragd.