Olejový kúpeľ

Renáta Kenderessyová, 22.04.2017

K joge patrí neodmysliteľne aj starostlivosť o telo.
Pre zachovanie mladistvej pokožky do vyššieho veku sa raz týždenne staráme o jej hydratáciu prostredníctvom olejového "kúpeľa". Tisícročia sa táto procedúra používala na udržanie dobrého zdravia, zlepšenia spánku, dosiahnutie dlhovekosti a aj ako liek.  Spolu so stravou, jogovou praxou a meditáciou pôsobí ako balzam na naše telo.  Ajurvéda tentopostup označuje ako Abhyanga. Pravidelným olejovým kúpeľom sa chránime pred ochoreniami kĺbov a zlomeninami vo vyššom veku. Podľa ajurvédy má naša pokožka 7 vrstiev (nazývané dhatu) a aby olej prenikol až do tej najhlbšej, je potrebné olej vtierať a určitú časť tela masírovať aspoň 5 minút.

RICÍNOVÝ OLEJ
má silné premasťujúce účinky, preto je vhodný na ošetrenie extrémne suchej pleti. V pokožke viaže vlhkosť a zabraňuje jej vysúšaniu. Napomáha prirodzenej regenerácii pleti a tým pomáha urýchľovať hojenie pooperačných jaziev a liečbe bradavíc. Prehrieva podkožné tkanivo. Využíva pri problémoch s vypadávaním vlasov. Vlasy budú vyzerať lesklejšie a bohatšie a je účinný aj proti lupinám. Nie je úplne jedno, aký olej použijete. Bežne dostupné oleje sú často krát spracovávané za použitia chemických rozpúšťadiel a pri vysokej teplote, čim sa ničia výživné látky. 

AKO NA TO?

  • Nájdi si na seba minimálne hodinku a pol čas, počas ktorého ťa nikto nebude rušiť (je to čas, ktorý si vyhraď pre seba).
  • Zohrej si olej (príp.zmes) vo vodnom kúpeli.
  • Osprchuj sa dostatočne teplou vodou (vlasy ostanú suché).
  • Na dno vaňe daj osušku, pusti príjemnú hudbu, priprav si teplý nápoj (čaj).
  • Pomaly si natieraj a vmasíruj olej na tvár, potom na suché vlasy a postupne si ponatieraj celé telo. Masíruj každé miesto na tele pár minút, dbaj na kruhovitý pohyb okolo kĺbov. Celá másáž tela zaberie cca 15 minút (čím dlhšie, tým lepšie).
  • Ľahni si do vane na pripravenú osušku, alebo si priprav miesto na lehátku, gauči, posteli, zabaľ sa do ďalšej osušky, prípadne deky a úplne sa uvoľni, relaxuj. Možeš popíjať lahodný čaj, len tak ležať a na nič nemyslieť. Vydrž tak dlho, ako Ti je príjemné.
  • Potom si štandardným spôsobom opláchni vlasy a telo (ideálne je použitie prírodnej kozmetiky bez parabénov).
  • Už sa ničím nenatieraj.
  • Po osušení pokožky si obleč niečo teplé, zabaľ sa do deky, ľahni si a relaxuj.


ČO SA STANE?
Možno budeš po kúpeli cítiť príjemnú únavu. Nesnaž sa ju prekonať, uži si ju. Pleť bude bohato hydratovaná. Budeš cítiť jemne hrejivý pocit na celom tele. Tvoja prax na druhý deň bude úžasná!!! Telo sa stane ohybnejšie, kĺby búdú bolieť omnoho menej.
VYSKÚŠAJ, STOJÍ TO ZA TO!