Popis hodín

 VEDENÁ SKRÁTENÁ HODINA ASHTANGA JOGY

 po Navasánu

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe. Sylabus je vždy rovnaký, čo umožní telu pri pravidelnej praxi posúvať sa v pozíciach ďalej. Učiteľ necvičí, dáva jednoduché inštrukcie cvičiacim, usmerňuje v pozíciách, dohliada na bezpečnosť.

Hodina je určená pre všetkých, ktorým vyhovuje vedenie učiteľom, ak sa chcú naučiť sled pozícií, ak si potrebujú upevniť návyk správneho prepojenia dychu a pohybu v jednotlivých asánach. 

Hodina je vedená v tempe, ktoré je zvládnuteľné pre všetkých. "Úplným nováčikom" doporučujeme najskôr navštíviť niekoľko hodín pre začiatočníkov, kde sa zoznámia s dychom a jogovou praxou. 

Cvičí sa naboso. Oblečenie je vhodné skôr “na telo”, počas hodiny nie je priestor na vyzliekanie sa, preto vstupujte do jogovej miestnosti oblečený tak, ako chcete cvičiť. Počas relaxu sú k dispozícii deky. (Platí pre všetky ashtanga hodiny.)

 

VEDENÁ CELÁ HODINA ASHTANGA JOGY 

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe a prevedie Vás celou prvou sériou.

Táto hodina je vhodná pre skúsených ashtangistov, ktorí sa už oboznámili so všetkými pozíciami. Kde sa viete tieto pozície naučiť: na našich Mysore hodinách alebo na pravidelných workshopoch. Hodina nie je vhodná pre začiatočníkov!

Cvičí sa naboso, oblečenie doporučujeme ľahké, viac na telo, bez vrstvenia. Počas záverečného relaxu sú k dispozícii deky.

 

VEDENÁ HODINA ASHTANGA JOGY- DYCHOM VEDENÁ 

Hodina je určená pre mierne pokročilých ashtangistov, počas ktorej sa vzájomne vedieme iba svojím vlastným dychom, vnímame rytmus dychu celej skupiny. Cvičí sa prvá skrátená séria po Navasánu.

Táto hodina je vhodná pre skúsených ashtangistov, ktorí sa už oboznámili so všetkými pozíciami. Kde sa viete tieto pozície naučiť? Napríklad na našich Mysore hodinách alebo na pravidelných workshopoch. Hodina nie je vhodná pre začiatočníkov!

 

 MYSORE  

Je určená pre všetkých, ktorí si chcú vytvoriť vlastnú dennú jogovú prax, porozumieť joge a vedieť ju cvičiť aj bez učiteľa. Ak očakávate skutočné výsledky a napredovanie, toto je hodina pre Vás!

Učiteľ Vás postupne učí vlastnú "jogovú zostavu". Cvičíte v skupinke ďalšich žiakov, avšak svojim tempom a len to, čo ste sa naučili.
Žiak sa učí v prvom rade dýchať. Ak ste úplný začiatočník, tak Vám na úvod budú vysvetlené tzv.pozdravy slnku a záverečné pozície. Po ich zvládnuti sa môžete posunúť dalej. Nové pozície Vám budú postupne pridávané vždy až vtedy, keď si osvojí tie predchádzajúce. 

Na hodinách Mysoru je priestor na to, aby učiteľ vysvetlil, usmernil a dopomohol žiakovi v pozíciách. Je to jediný spôsob, ako sa viete postupne naučiť celú sériu (série). Tu sa môžete s rešpektom k vlastnemu telu zdokonaľovať v pozíciách, dosiahnúť žiadaný stav mysle, ktorý je prospešný. Tento stav je dosiahnuteľný len vtedy, ak praktizujeme jogu sami, vlastným tempom, rešpektujúc rytmus svojho dychu, spoznávajúc a pozorujúc svoje telo. Vtedy sa naše zmysly obrátia dovnútra a z fyzického cvičenia sa stane meditácia v pohybe.

  

SÚKROMNÁ HODINA JOGY 

Individuálna hodina "učiteľ - žiak"  pre jednu, maximálne dve osoby, počas ktorej máte učiteľa k dispozícii len pre seba a učíte sa cvičiť a dýchať pod jeho vedením. Je jednou z možností, ako začať s jogou. Taktiež je veľmi vhodná pre osoby, ktoré majú nejaké fyzické obmedzenie a chcú sa naučiť cvičiť správne a bezpečne. Pre pokročilých je to priestor, kde sa dozvedia a naučia nové pozície, "triky a fígle" pre obohatenie a zefektívnenie svojej jogovej praxe.

 

SÚKROMNÁ HODINA: CELOTELOVÁ THAISKÁ MASÁŽ

Terapeut používa ruky, nohy, lakte aby aplikoval tlak na dôležité body na energetických čiarach spolu s jemným naťahovaním a aplikuje pohyby z Hatha jogy. Tento spôsob odblokuje energiu a uvoľní uzdravovací potenciál, ktorý má človek v sebe a privedie telo do harmónie a balansu. Toto umenie prišlo z Indie a je silne prepojené s Budhizmom. Tento spôsob masáže je vždy vedený meditatívnym spôsobom a má za úlohu zregenerovať telo, zvýšiť energiu a priviesť telo do harmónie.  Je to fyzická aplikácia láskyplnej opatery/loving kidness. 

Benefity:

Pomáha pri bolestiach hlavy, kolien, chrbtu, pliec, krku, uvoľňuje predmenštruačné napätie a iné....Zlepšuje flexibilitu, zrelaxuje telo, obnovuje energiu. Zlepšuje detoxikáciu tela a zosilní imunitný systém. Zvýši krvný obeh a znižuje krvný tlak. Upraví stavbu tela , balans a rozpustí energetické bloky. Zredukuje a uvoľní stres a pocit úzkosti. Pomáha pri chronických bolestiach kĺbov. TENTO TIP MASÁŽE POSMEĽUJE DARCU ABY OTVORIL SVOJE VLASTNÉ TELO, STAL SA SÚSTREDENÍM, POKOJNÝM A MEDITATÍVNYM POČAS RYTMICKÉHO TANCU, KTORÉ VZNIKNE POČAS MASÁŽE.

 

HODINA JIN JOGY

 Je vedená učiteľom, ktorý názorne sprevádza žiakov pozíciami, ukazuje varianty, pomáha im nájsť príjemnú a telu prospešnú pozíciu. Počas hodiny sa využívajú pomôcky (vankúše, deky, valce, bloky) pre dosiahnutie pocitu maximálneho uvoľnenia tela.

Hodina prebieha v pomalej, tichej a ukľudňujúcej atmosfére. Je doplnená unikátnou hudbou, ktorá pomáha začiatočníkom odpútať sa od pocitov a od myšlienok. Hodina je vhodná pre všetkých, nie je potrebná predchádzajúca skúsenosť. Doneste si teplejšie oblečenie, ponožky.

 

HOT VERZIA  YIN JOGY

Je vedená pri teplote 32-35 stupňov Celzia. Na hodinu je potrebné si doniesť veľkú osušku, menší uterák a fľašu s vodou.

 

TRX JOGA

TRX JOGA je joga, kde sa cvičí s vlastnou váhou tela a využíva sa  závesný TRX systém, ktorý vytvára dodatočnú podporu. Vďaka tomu  prináša množstvo výhod.

  TRX joga precvičuje všetky svalové skupiny i svaly, ktoré sa pri iných druhoch cvičenia precvičujú len veľmi ťažko, zlepšuje celkovú koordináciu a silu, šetrí kĺby a šľachy, pretože pri cvičení sú nárazy absolútne vylúčené. Rovnomerne tvaruje všetky svalové skupiny - výsledkom je príťažlivé bruško, pevný zadok a vypracovaný triceps. Prináša časovú úsporu, pretože s jedným nástrojom precvičíte všetky svalové skupiny. Je prostriedkom k zníženiu hmotnosti, pretože zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať tukové zásoby (pri nadváhe je TRX efektívnejší vo forme kruhového tréningu).

TRX zároveň buduje svalovú hmotu, ktorá „požiera“ ešte viac tuku, vďaka čom spálite väčšie množstvo kalórií i vtedy, keď je telo v pokoji. Eliminuje prípadné zranenia a môže slúžiť ako rehabilitačné cvičenie po úrazoch. Dodáva pozitívnu energiu a zvyšuje sebavedomie, ktoré je zárukou spokojného a vyrovnaného života. Je prevenciou proti vzniku osteoporózy.

 

 JOGA PRE ŠPORTOVCOV

Na hodine sa zameriame najmä na hĺbkový strečing celého tela, dýchanie a koncentráciu. Veľa športov je jednostranne zameraných a zapája len určitú skupinu svalov. Po dlhodobom tréningu častokrát prichádza nechcené zranenie. Regenerácia je preto dôležitou súčasťou každého tréningu, či už sa venujte vytrvalostnému, alebo silovému športu.

Vďaka systému jogových pozícií a správneho dýchania si telo strečujeme rovnomerne, pomaly a dôsledne. Rozsah pri tom nie je podmienkou, ba priam naopak. Ak ho máte poskracované, naučíme sa ako si pozície prispôsobiť a postupne si rozsah zvýšiť. 

 

JOGA PRE PEVNÉ TELO 

Na hodinách jogy pre pevné telo sa zameriame na komplexné posilnenie a vyformovanie tela. Medzi jogové asány sú zaradené posilňovacie cviky nenáročné na prevedenie, zamerané na formovanie postavy, získanie sily a celkovej pevnosti tela, ako aj balančné pozície. Jednotlivé asány je možné robiť v jednoduchších variáciách určených pre začiatočníkov až po náročnejšie prevedenia. Lekcie sú vedené s dôrazom na prepojenie dychu s pohybom a správne držanie tela. V závere si doprajeme relax v savasane za zvukov tibetských misiek. 

 

INTENZÍVNY STREČING

Špeciálna hodina spájajúca prvky strečingu a posilňovania s asistenciou lektora, ktorý Vám prostredníctvom dopomocí pomáha k uvoľneniu tela a uvoľneniu konkrétnych častí tela, kde cítime spazmus, blok, obmedzenie.

Počas hodiny sa prostredníctvom úvodného zahriatia a rozhýbania všetkých častí tela dostaneme do príjemnej zóny, kde budeme pripravení na posilňovanie s vlastnou váhou. Následne uvoľníme a ponaťahujeme vybranú partiu tela jemným strečingom a pomaly ho pripravíme na TOP strečing s asistenciou lektorky. V tejto fáze je veľmi dôležitá spolupráca cvičiaceho a lektora, aby bol strečing účinný a priniesol benefit.  V závere si doprajeme relaxáciu.

Pravidelným naťahovaním a predlžovaním tela a končatín si modelujeme, zoštíhľujeme a spevňujeme telo, uvoľňujeme napätie a spružníme myseľ.

 

 

 

 

 

 

 

 HOT JOGA 

Ponúkame dve verzie hot jogy.

1. VERZIA: JOGOVŇÁCKA HOT JOGA:

vychádza zo sylabu liečebného jogového systému Ashtanga jogy s prirodzeným hlbokým dychom. V asánach sa zotrváva dlhšiu dobu, čím sa otvára priestor na príjemné natiahnutie a spevnenie tela, uvoľnenie chrbtice, kĺbov a svalov v liečivom infračervenom teple, ktorým sa miestnosť vyhreje na 36 stupňov pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Hodina je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu v spoločnom tempe, vysvetľuje prepojenie medzi dychom a pohybom. Učiteľ počas hodiny vysvetľuje správne prevedenie pozícií, dohliada na bezpečnosť, koriguje chyby.

Hodina je vedená v tempe, ktoré je zvládnuteľné pre všetkých, ponúka varianty pre každý level a je tak vhodná aj pre začiatočníkov. Hot joga ponúka efektívny spôsob ako sa zbaviť toxínov, zlepšiť prekrvenie tela, podporiť imunitu a naštartovať svoj metabolizmus. Cvičenie v teple sa výslovne neodporúča osobám s vysokým krvným tlakom, inými kardiovaskulárnymi ochoreniami a tehotným ženám. Pred hodinou je potrebné dodržiavať poctivý pitný režim. Oblečenia na hot jogu doporučujeme čo najmenej. Čo si zobrať so sebou: kraťasky, tielko, fľašu s vodou a veľkú osušku. Možnosť zapožičania hot joga uteráku za 1 eur.

Druhá naša  verzia: HOT JOGA

vychádza z konceptu ABSOLUT HOT JOGY, pozostávajúca z klasických Hatha joga asán, ktoré zlepšujú rovnováhu, silu, flexibilitu počas vzájomného prepojenia vnútornej harmónie tela a mysle. Cviči sa v miestnosti vyhriatej na 36-38 stupňov, pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Teplo pomáha detoxikácii organizmu, hlbšiemu uvoľneniu a natiahnutiu poskracovaných svalov, šliach,  bezpečne zvyšuje intenzitu a benefity praxe. 

 

 

ZDRAVÝ CHRBÁT

Ideálna joga pri bolestiach chrbta, bolestiach hlavy, problémoch v krížoch, blokádach chrbtice. Výborný doplnok pri sedavom zamestnaní, dlhom státí, ochabnutých brušných a chrbtových svalov.

Pri pravidelnom cvičení sa oslobodíte od bolestí chrbta a hlavy. Zlepšíte si držanie tela, kapacitu pľúc, uvoľnite napätie, stres a únavu. Časom získate vnútornú stabilitu a rovnováhu a budujete si silu a vitalitu si udržíte až do vyššieho veku.

Počas hodiny sa oboznámite s najdôležitejšimi asánami (pozíciami) a ich variáciami. Dozviete sa, ako ich správne cvičiť, aby boli pre Vaše telo prínosom. S precíznym zameraním sa a koncentráciou na dych precítite svoje telo, jeho hranice, slabiny i silné stránky. Naučíte sa správne dýchať, bezpečne a hlavne efektívne "pracovať" s vlastným telom tak, aby bolo zdravšie, pružnejšie, silnejšie. Odhalíte napätie a reaktivujete samoliečivé sily.

 

FLY FIT JOGA 

Aj keď na prvý pohľad cvičenie pôsobí zložito a náročne, vôbec to nie je tak. Práve naopak, cvičenie bolo vyvinuté pre širokú verejnosť. Aj pozície, ktoré sa zdajú kompilované, sa dajú jednoducho zvládnuť za pomoci odborných rád inštruktora. FlyFit sa cvičí sa na špeciálne vyvinutých sieťach zavesených na strope, alebo na konštrukcii. Je to cvičenie v 3D priestore, ktoré je zaujímavé nie len pre telo, ale aj našu myseľ.

Spája v sebe princípy cvičení ako PowerYoga, pilates, kalanetika, balet, gymnastika, silový tréning ale aj akrobaciu. Obrovskou výhodou tréningu s plachtou je využívanie sily a práce vlastného tela – práca s vlastnou váhou. Pozície sú zostavené tak, aby nám sieť poskytla maximálnu podporu a vďaka nej sa môžeme dostať do pozícií, ktoré sú pre nás na podložke nemožné. 

Vďaka tomuto cvičeniu si posilníme celé telo, najmä však chrbát a stred tela „core“, predĺžime svaly a získame na ich flexibilite, naučíme sa prekonávať samých seba a vrátime sa do detstva. Na konci hodiny Vás čaká zaslúžený oddych – relaxácia a hojdanie v sieti.

Má viacej variant: FlyFit Yoga, FlyFit relax, FlyFit + FitBall, 5 Tibeťanov... 

Tak ako každé skupinové cvičenie, tak aj FlyFit má niekoľko kontraindikácii, preto sa v prípade pochybností poraďte s inštruktorom, či je cvičenie vhodné aj pre Vás. 

 

POWER JOGA 

PowerYoga je dynamický štýl jogy, ktorý je určený pre širokú verejnosť. Nezáleží na tom či ste začiatočník, alebo pokročilý, každý si v nej nájde to svoje. Nemá presne určené pravidlá, rešpektuje limity vlastného tela, je kreatívna a hravá, s rešpektom tradíciám jogy. Na hodinách dávame dôraz najmä na správne dýchanie a prepájanie jednotlivých asán spolu s dychom v štýle „vinyása flow“. 

 

 

KARDIOPILATES

Dynamickejšia forma pilates, ktorá je založená na intervalovom striedaní pomalšieho a rýchlejšieho tempa. Jedná sa o kombináciu klasických pilatesových cvikov s cardio prvkami.  Dochádza tak k efektívnemu spaľovaniu tukov a súčasne k posilneniu celého tela. Cvičíme s vlastnou váhou za sprievodu príjemnej a jemnej hudby, ktorá umožňuje zamerať sa na precízne prevedenie jednotlivých cvikov. 

 

PILATES

Pekné držanie tela, pevné brucho, štíhle nohy a príjemne svalnaté ruky, to všetko ponúka pilates. Naoko jednoduché cvičenie v sebe spája silu, správne dýchanie či držanie tela, rozvoj celkovej pohyblivosti, napätie i uvoľnenie. Pilates najviac posilní preťaženú driekovú chrbticu, ale aj vyrovná dysbalancie. Je ideálnou prevenciou inkontinencie a osteoporózy i dobrým tréningovým doplnkom aktívnejších športovcov. 

Hoci Pilatesove cviky vyzerajú nenáročné, každý si vyžaduje precízne vykonanie. Pracujete prevažne s vnútornými svalmi a preciznym fokusom na dych.Počas hodiny sa dodržiava 7 základných princípov. Patrí sem maximálna koncentrácia na vykonávaný pohyb, precíznosť a kontrolovanie prevedenia každého jedného cviku, správne dýchanie, centrum tela (tzv. powerhouse). Tiež je potrebné vnímať svoje telo a naučiť sa ho ovládať. Samozrejme, bez pravidelnosti to nepôjde. Tá je tiež jednou zo zásad pilatesu. 

 

JOGA PRE ZAČIATOČNÍKOV

Hodina  je vhodná pre všetkých začiatočníkov, bez rozdielu veku, hmotnosti, ohybnosti. Ideálna pre ľudí vo vyššom veku, pre osoby s vyššou hmotnosťou, nízkou pohyblivosťou, pre všetkých, ktorým chýba sila, pružnosť a ich fyzická kondícia nie je optimálna. Prináša príjemný pocit uvoľnenia od každodenného stresu, ľahké pretiahnutie i posilnenie vlastného tela, a tiež chuť do ďalšej lekcie. Zostava cvikov (ásan) je zameraná na plynulý prechod z jednej pozície do druhej za sprievodu vedomého   prehĺbeného dychu. Cvičí sa v pomalšom tempe s využitím pomôcok (bloky, deky, valce).

Počas hodiny  sa pomaly rozhýbavajú stuhnuté kĺby, jemne naťahujú poskracované svaly a postupne sa zvýšuje ohybnosť a pružnosť celého tela (svalov, kĺbov, šliach a ostatných spojivových štruktúr). Počas celého cvičenia sa  zameriava pozornosť na správne dýchanie. Súčasťou hodiny sú aj jednoduché dychové cvičenia tzv. pranajáma. Práca s dychom prispieva k fyzickej a duševnej vyrovnanosti. Uvoľnenie v relaxe s aromaterapiou je bodkou v závere hodiny. 

 

HATHA JOGA

Hatha znamená sila. Hatha je všetko čo robíme zo svojím telom, asány, pranayama (dychové cvičenie), mantra, mudra, shatkarma (čistiace techniky) a vizualizácia.  Hatha pôsobí na človeka ako na celok. Pôsobí na jeho fyzickú časť, na jeho orgány a svaly, ktoré sa cvičením dostávajú do rovnováhy a taktiež pôsobí na našu mentálnu/duševnú časť. Na hodinách Hatha jogy  budujeme silu a flexibilitu a taktiež prinášame harmóniu do tela a duše. Joga je „unity“, čiže zjednotenie, preto aj naše hodiny budú zostavené v tomto duchu.

Našu hodinu otvoríme mantrou Ohm, Pranayamou (dychovým cvičením) alebo Shatkarmou ako je Nauli čistiaca metóda, ktorá pôsobí na našu brušnú oblasť.  Postupne prejdeme na Asány ktoré nám zlepšujú dýchanie, spevňujú svaly, stimulujú nervovú sústavu a tiež vnútorné orgány. Hodina bude zakončená Savasanou ktorá dovolí telu sa zrelaxovať, ale zároveň vytvorí priestor na načerpanie energie potrebnej na celý deň.

Hatha joga je vhodná pre všetkých, ktorí majú záujem začať deň dobre pripravení. Rôzne pozície sú podrobne vysvetlené a vždy máte možnosť vyskúšať rôzne alternatívy. Vytvoríme Vám  bezpečný priestor, kde sa nesebecky venujete len sebe, svojmu telu, svojím pocitom a čo je hlavné, svojmu dychu.