Časté otázky

 

Čo môžem očakávať od Jogovne?

Veríme, že joga je pre každého. Snažíme sa vytvárať príjemné, uvoľnené a profesionálne prostredie, v ktorom bude každý  cítiť pohodlne bez ohľadu na vek, stupeň skúseností či flexibilitu. 

 

JE V PORIADKU, AK SOM NIKDY PREDTÝM JOGU NECVIČIL (A)?

Áno, absolútne!  Väčšina našich hodín je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Pred hodinou informujte svojho inštruktora, že ste prvý krát na hodine. Nevadí, že nebudete vládať alebo nebudete vedieť "odcvičiť" všetky pozície. Je úplne v poriadku aj to, že budete počas cvičenia oddychovať a len zhlboka dýchať v sede, či ľahu a pozorovať ostatných.

 

SOM NOVÝ NA JOGE A NIE SOM ANI TROŠKU OHYBNÝ. JE JOGA VHODNÁ AJ PRE MŇA?

Joga je vhodná pre každého, kto dokáže sám dýchať. Nezáleži na ohybnosti, sile. Ak ste málo ohybný, práve joga je pre Vás to najlepšie! Pravidelným cvičením sa Vaša ohybnosť zlepší, telo zosilnie, časom porozumiete pozíciám. Stačí len pravidný režim a počuvanie svojho tela. Bude aj pre Vás príjemným prekvapením, ako rýchlo Vás telo pustí hlbšie, dôjde k spevneniu a zbavíte sa bolesti. V úvode však očakávajte svalovku, je to bežná záležitosť. No najlepším liekom na svalovú horúčku je opäť sa postaviť na podložku a cvičiť.

Nikdy sa do pozície netlačte, pozícia má byť príjemná a stabilná. Pohyb by nemal vyvolávať bolesť. Každá pozícia má variácie aj pre menej ohybných. Nechajte si ich vysvetliť po hodine učiteľom. Nie je hanba oddýchnuť si, ak nevládzete alebo necvičiť pozíciu, ktorá je pre Vás bolestivá.

V našich moderných životoch, často sedíme celý deň, čo môže mať za následok skrátenie, alebo ochabnutie svalov. Joga pomáha predĺžiť poskracované svaly a znížiť “tuhosť” tela. Napomáha spevneniu postúry.

 

MÔŽEM CVIČIŤ JOGU, AK MÁM ZRANENIE, ALEBO AKO SOM CHORÝ (Á)?

Ak máte zranenie, poraďte sa pred návšetvou Jogovne s lekárom. Ak Vám cvičenie doporučí, informujte o zranení inštruktora. Na hodine počuvajte svoje telo, čo Vám hovorí a rešpektujte to. Ak máte čerstvý úraz, blokádu chrbtice, zápal alebo akútne bolesti, cvičenie nedoporučujeme. Pri akútnych ochoreniach taktiež doporučujeme necvičiť.

 

MÔŽEM CVIČIŤ JOGU KEĎ SOM TEHOTNÁ?

Všeobecne platí, že naše hodiny nie sú určené pre tehotné ženy. Je dôležité, aby  ste sa poradili so svojím lekárom pred návštevou hodiny. Doporučujeme hodiny v iných štúdiach, kde sa zameriavajú na jogu pre tehotné.

  

CHODÍM DO FITKA A OBÁVAM SA, ŽE PRI JOGE STRATÍM SILU. 

Mýtus, že joga je len príjemné naťahovanie sa bez budovania sily je už dávno prekonaný. Vďaka joge si posilníte srdcový systém, zvýšite vitálnu kapacitu pľúc, poriadne sa zapotíte, odstránite toxíny z tela a budujete svalovú silu a pružnosť. Eliminujú sa bolesti chrbta, kĺbov, šliach, znižuje sa tukova zásoba. Endorfíny vyplavené po cvičení Vám dodajú skvelý pocit. Vďaka zameraniu pozornosti na dych  a obráteniu pozornosti dovnútra sa Vám stíši myseľ a „vypne hlava“.

 

AKÝ VEK JE VHODNÝ NA CVIČENIE JOGY?

Joga je vhodná v každom veku.

Avšak u študentov mladších ako 17 rokov vyžadujeme sprevod rodiča, alebo udelenie písomného súhlasu k účasti na hodinách.  

 

ČO S TÝM, KEĎ  NEMÁM ZÁUJEM MEDITOVAŤ?

Existuje mylná predstava, že meditovať musíme  so skríženými nohami v lotosovom sede, navyše bez pohnutia dlhý čas a snažiť sa zastaviť svoje myšlienky. Ale v reálnom živote môžme meditovať aj pri kuchynskom dreze pri varení, či umývanie riadu. Môžme meditovať počas cvičenia, ak sa sústredíme len na dych, zameriame pohľad istým smerom a vnímame pozíciu, v ktorej sa nachádzame. Meditácia je sledovanie myšlienok a pocitov ako prichádzajú, no bez ich hodnotenia. To časom pride s cvičením samé a pomôže Vám v ukľudnení Vašej mysle.

 

AKO ČASTO DOPORUČUJETE CVIČIŤ PRE NAJLEPŠIE VÝSLEDKY?

Dva až tri dni týždenne sú dobrým východiskovým bodom pre nováčikov. Avšak ideálne je cvičiť  5-6 dní v týždni. Jeden deň voľna týždenne stači na to, aby sa Vaše telo mohlo zotaviť.  Nie je dôležité ako dlho cvičíte, ale že cvičíte každý deň. Pre Vaše telo je väčším benefitom to, že sa každý deň postavíte na podložku a odcvičíte si toľko, koľko môžete, než si "dať poriadne do tela" 1- 2x do týždňa. Na tzv. Mysore hodinách Vás naučíme denné ashtangové minimum (cca 10-15 min sekvencia), ktorú si môžete cvičiť doma aj bez pomoci učiteľa.

  

AKÉ SÚ VÝHODY JOGY?

Zlepšenie kardiovaskulárneho systému a objemu pľúc prostredníctvom pohybu. Spálenie cca  400 a 600 kalórií.

Detoxikácia organizmu – vďaka poteniu sa odstraňujú toxíny z tela.

Zvýšenie svalovej sily, spevnenie svalov.

Zlepšenie flexibility a vyššia ohybnosť tela.

Pozitívne pôsobenie na tráviaci systém prostredníctvom interného masírovania brušných orgánov, stimulácia metabolizmu.

Úprava a postupná redukcia nadmernej hmotnosti so zvýšenou všímavosťou voči  prijímanej strave a výžive.

Zvýšené povedomie o tele a ukľudnenie mysle.

Zvýšená tvorivosť a schopnosť pohybovať sa s prúdom života.

Príliv energie, pozitívnej nálady.

Efektívnejšie zvládanie stresu a záťažových situácií.

Nájdenie zmyslu pre mieru, získanie vnútorného pokoja, vyrovnanosti, zmierenia sa so sebou a aktuálnou situáciou,  jasnosť mysle a uzemnenie po celý deň.

 

AKO SA MÁM PRIPRAVIŤ NA HODINU? 

Oblečenie by malo byť pohodlné. Doporučujeme legíny pre ženy a krátke nohavice pre pánov, bavlnené alebo na jogu určené tričko jemne priliehavého strihu. Cvičí sa naboso, oblečte si na seba len to, v čom chcete cvičiť. Šperky a iné doplnky si odložte v šatni, nedoporučujeme v nich cvičiť kvôli bezpečnosti.

Ženy a dievčatá si upravia vlasy zviazaním do vrkoča gumičkou, nedoporučujeme plastové hrebene. Rozpustené vlasy nie sú praktické! Počas menštuácie sa nedoporučujú inverzné (obrátené) pozície.

Nie je vhodné pred hodinou použiť ťažký parfém, skôr jemný deodorant, alebo ľahký aróma olej. Priamo po hodine sa nedoporučuje sprchovanie či kúpanie. studený či teplý kůpeľ môže výrazne spomaliť alebo zastaviť naštartované metabolické a detoxikačné procesy.

Doporučuje sa nejesť dve hodiny pred cvičením, v daný deň sa vyhnite korenistým, cesnakovým,  pikantným a mastným jedlám. Avšak necviče nalačno! Ak potrebujete zahnať hlad, pomôžu orechy, sušené ovocie, musli tyčinka… Nepite väčšie množstvo tekutín  cca 15 minút pred cvičením.

Podložky na cvičenie sú k dispozícii, je však možné použiť aj vlastnú. Malý uteráčik na tvár a ruky je možné si zapožičať, uterák pre prípad sprchovania si doneste vlastný. Po cvičení zapožičanú podložku utrite a dezinfikujte, v miestnosti na nachádzajú dezinfekčné spreje a utierky.

VYPNITE SI V ŠATNI ZVONENIE A VYBRÁCIE MOBILU.

DO JOGOVEJ MIESTNOSTI VSTUPUJTE BEZ NÁPOJA, BEZ MOBILU, ZBYTOČNÉHO OŠATENIA A DODRŽUJTE TU TICHÚ ZÓNU.

NEVSTUPUJTE DO MIESTNOSTI , NEROZKLADAJTE SI PODLOŽKU, NEVYZLIEKAJTE SA POČAS ODRIEKANIA MANTRY, ALEBO ÚVODNEJ RELAXÁCIE.

POČAS TRVANIA HODINY, VÝUKY, KURZU, WORKSHOPU NIE JE DOVOLENÉ NÁHRÁVANIE BEZ SÚHLASU INŠTRUKTORA A OSTATNÝCH PRÍTOMNÝCH.

Voda je k dispozícii. Nechceme predávať balenú vodu.

Máme plné sociálne zariadenie a poskytujeme sprchu so sprchovacím gélom, šampón a kondicionérom. Osušku si doneste vlastnú. Prosím prineste si  dobrú náladou.

 

MUSÍM BYŤ ČLENOM JOGOVNE, AK CHCEM U VÁS CVIČIŤ?

Áno, členstvo je povinné. Svojim podpisom sa zaväzujete k dodržiavaniu pravidiel, ktoré upravujú vzťahy medzi Vami a Jogovňou.

 

AKO SI MÔŽEM REZERVOVAŤ HODINU?

Rezervácia je možná iba prostredníctvom rezervačného systému, do ktorého je potrebné sa najskôr prihlásiť.

 

POTREBUJEM SI REZERVOVAŤ MIESTO NA HODINU?

Doporučujeme rezerváciu dopredu, no je možné zúčastniť sa hodiny aj bez nej, ak je k dispozícii voľné miesto. Prednosť však majú tí, ktorí si miesto dopredu rezervovali.

  

AKO MÔŽEM ZAPLAŤIŤ ZA HODINU?

Jednorázový poplatok sa uhrádza na mieste pred nástupom na hodinu a to iba v hotovosti.

Permanentku či mesačné členstvo s výhodami je možné uhraďiť v hotovosti priamo na mieste, alebo úhradou na účet na základe objednávky a vystavenej faktúry.

  

MEŠKÁM NA HODINU, JOGOVŇA JE ZATVORENÁ. ČO TO PRE MŇA ZNAMENÁ? 

Vážime si čas našich študentov aj inštruktorov a sme si vedomí, že je výzvou pre každého nájsť si čas na prax, či učenie po náročnom dni. Neskorý vstup je rušivý pre všetkých a odpúta od zámeru ukľudnenia mysle. Každý žiak by mal byť do momentu začiatku hodiny pripravený na svojej podložke. V prípade meškania Vám vstup nebude umožnený.

 

MÔŽEM ODÍSŤ Z HODINY PREDČASNE?

Žiadame Vás, aby ste rešpektovali inštruktora a ostatných študentov a neopúšťali miestnosť pred hodiny, pretože to môže byť rušivé pre ostatných. Ak existuje zdravotný dôvod, prosím, povedzte o ňom inštruktorovi a ak je to urgentné, samozrejme Vás uvoľní z hodiny. Ak potrebujete odísť z akéhokoľvek iného dôvodu, potom je najlepšie dopredu si zvážiť účasť na hodine. Pokiaľ nevládzete, ľahnite si na podložku a vychutnajte si atmosféru hodiny.  

 

Čo sú dobré mravy, ktoré doporučuje Jogovňa?

Hodinu si rezervujem s vedomím, že v prípade neúčasti či neskorého zrušenia rezervácie blokujem miesto pre niekoho iného. Alebo blokujem voľný čas inštruktora, ak si ho pe mňa vyhradil. Akceptujem preto podmienky rezervácie a storna.

Na hodinu chodím včas, aby som svojim neskorým príchodom nerušil (a) ostatných, ktorý sa chcú pred hodinou pripraviť a stíšiť svoju myseľ. Preukazujem tým úctu svojmu učiteľovi a aj ostatným študentom. V prípade neskorého príchodu plne akceptujem rezervačné podmienky. Pokiaľ sa hodina už začala (napr mysore hodiny), vstupujem do miestnosti potichu a neruším hodinu hlasným rozbaľovaním podložky a prípravou pomôcok. Nevstupujem do miestnosti počas odriekania mantry, alebo úvodnej meditácie.

Ak v jogovej miestnosti ešte prebieha predchádzajúca hodina, nevstupujem do miestnosti predčasne. Počkám, kým sa hodina skončí.

Ak potrebujem z hodiny odísť skôr, informujem inštruktora pred hodinou, aby si nemyslel, že sa mi niečo prihodilo. Svoj odchod realizujem bez toho, aby som rušil (a) ostatných.

Po vstupe do Jogovne si vypínam mobilný telefón a nechám ho v šatni. Mobilné zariadenia v priestore jogovej miestnosti sú rušivé. 

V prostredí Jogovne nenadávam, neohováram, a nešírim negatívne emócie nahromadené počas dňa. Každý sa počas dňa vyrovnáva s mnohými  náročnými situáciami, a práve v tomto priestore hľadáme pokoj, vypnutie sa od starostí a znovunájdenie harmónie.

Dodržujem základy hygieny, ak je možné, pred hodinou sa ešte doma osprchujem. Nepoužívam silné parfémy, vône, ktoré by mohli pôsobiť rušivo v uzavretom priestore.

Rešpektujem osobný priestor ostatných. Pokiaľ sú v miestnosti rozložené podložky, rešpektujem ich usporiadanie a nemením ich pozíciu. Ak mám vlastnú podložku, vymením ju za pôvodnú na rovnakom mieste - o konkrétnom rozložení podložiek rozhoduje inštruktor, nie Vy. Rešpektujem pravidlo, kto skôr príde, prvý si vyberá miesto. Takiež rešpektujem fakt, že nemám nárok na konkrétne miesto, ktoré sa mi páči a cvičím na ňom pravidelne. Vzdy rozhoduje právo prvého, prípadne rozhodnutie inštruktora.  Pri pohybe po miestnosti nestúpam po podložkách druhých. Nie je dôležité koľko miesta mám okolo seba, ale na podložke. Ak nemám priestor na upaženie rúk, nahradím pozíciu s predpažením, účinok je rovnaký.  Ak som prvý krát na hodine, prídem skôr a pokúsim sa “obsadiť si” miesto tak, aby som videl (a) na ostatných.

Neruším ostatných. Aj keď sú niektoré hodiny skupinovým cvičením. Každý chodí na hodinu s vlastným zámerom a sám za seba. Nevyrušujem ostatných hlasnými pozámkami počas praxe, vzdychaním a rozprávaním. Neopravujem spolucvičiaceho, aj keď mám dobrý úmysel. Na to je školený inštruktor.

Počúvam svoje telo a nenútim ho robiť veci, na ktoré sa práve necíti. Netlačím sa do pozícií, neporovnávam sa s ostatnými, nemeriam svoje sily a schopnosti. Ak nerozumiem pozícii, počkám si na učiteľa, alebo sa spýtam po skončení hodiny. Počas trvania neznámej pozície len dýcham a pozorujem ostatných.

Čo môj inštruktor nie je - môj učiteľ mi poradí ako dýchať, ako cvičiť, meditovať,  ale nie je to moj lekár ani psychológ. Ak potrebujem stručnú konzultáciu (stručnú doslova!) týkajúcu sa jogovej praxe, idem za lektorom pred alebo po hodine. Ak sa jedná o dlhšiu či kompletnejšiu záležitosť, kontaktujem inštruktora dopredu a dohodnem si súkromnú hodinu (konzultáciu).

 

PREČO SI NEMÔŽEM ZOBRAŤ SVOJ MOBILNÝ TELEFÓN DO JOGOVEJ MIESTNOSTI? 

Uvedomujeme si, že všetci máme rušný život a “potrebujeme” byť v pohotovosti. Avšak jogová hodina je práve tým nastrojom pre mnohých z nás, vďaka ktorej úplne vypneme od bežných starostí. Zvonenie, vybrácie a niekedy aj svetlo mobilného telefónu je rušivým elementom pre všetkých, nehovoriac o negatívnych vibráciách.

  

Ako sa tam k Vám dostanem?

Jogovňa sa nachádza na Janka Kráľa 5, Banská Bystrica. Je to novostavba na "Huštáku" pri hlavnej ceste smerom k mestskému parku, v blízkosti parkoviska FaxCopy oproti OCA.

4 minút chôdze od Striebornáho námestia,

4 minút chôdze od Vajanského nábrežia.

 pár minút chôdze od námestia SNP.

Parkovanie platené: Hušták (Allianz poisťovňa)

Parkovanie zadarmo: SC EUROPA (5 min napešo)- vonkajšie parkovisko

.