RENÁTA KENDERESSYOVÁ: RENČA

Som šťastná, že môžem robiť to, čo ma baví a napĺňa. Joga je radosť, zábava a jeden zo spôsobov, ako rada trávim svoj čas. Na samom začiatku to  bol "iba" nástroj nápomocný v prekonávaní zdravotných problémov a fyzických obmedzení. Neskôr sa stala jednoduchým a účinným prostriedkom vypnutia mysle, odpútania sa od denných starostí, zhonu, stresu, tlaku. Stala sa pre mňa zároveň meditáciou v pohybe. Vďaka pravidelnej praxi som zvládala stres v práci, problémy boli zrazu menšie, nervozita sa strácala, prestala som držať diéty, lebo telo sa formovalo a tuk ubúdal vďaka pravidelnému cvičeniu. Od fyzických aspektov ma postupnou praxou začal zaujímať aj jej duchovný rozmer. Joga ma vedie a smeruje k mojej podstate a lepšiemu porozumeniu vecí, ktoré sa dejú mne, okolo mňa, aj mimo mňa. V tejto rovine som ešte úplný nováčik, no teším sa na "objavovanie" nového.

Patrím k ľuďom, ktorí sa radi o svoje poznatky delia, preto som sa rozhodla posúvať svoje vedomosti a skúsenosti ďalším. Opustila som svoje "štandardné" zamestanie, ktoré mi poskytovalo finančnú istotu. Doteraz to neľutujem. Robím to, čo z celého srdca milujem.

Na mojich hodinách sú vítaní všetci, bez ohľadu na skúsenosti. Rovnaké prevedenie pozície "ako podľa šablóny" u mňa nenájdete. Naše telá sú jedinečné, vždy trošku iné a túto rozmanitosť rešpektujem. Pokúšam sa učiť svojich žiakov rozumieť pohybu, dychu, vnímaniu vlastného tela, a ich súladu. Snažím sa viesť žiakov k tomu, aby mali radi svoje telo, počúvali ho, boli trpezliví, aby sa nesnažili veci urýchliť, aby sa neporovnávali s druhými. Na mojich hodinách a kurzoch uprednostňujem prax pred teóriou, srandu a humor pred vážnosťou, lásku a úctu k ľuďom pred rešpektom a uznaním. 

Sama som (a budem až do svojho konca) žiakom, učím a inšpirujem sa od skúsenejších, ale aj od svojich žiakov, ktorí sú pre mňa najväčšou školou.

CERTIFIKOVANÁ UČITEĽKA ASHTANGA JOGY (RYT 200 prvá, RYT100 druhá séria).
KVALIFIKOVANÝ INŠTRUKTOR JOGY I. a II. STUPŇA