RENÁTA KENDERESSYOVÁ: RENČA

Som šťastná, že môžem robiť to, čo ma baví a napĺňa. Zdieľanie a učenie jogy  je radosť, poslanie a jeden zo spôsobov, ako rada trávim svoj čas. Moja cesta k joge? Na samom začiatku to  bol "iba" nástroj nápomocný v prekonávaní zdravotných problémov a fyzických obmedzení v podobe fyzickej praxe. Neskôr sa stala jednoduchým a účinným prostriedkom vypnutia mysle, odpútania sa od denných starostí, zhonu, stresu, tlaku. Najskôr ma priťahovala fyzická asánová prax. Časom ma začali zaujímať aj tie "ostatné veci". Píšem ich v úvodzovkách, pretože práve tá fyzická prax pozícii je len malým kúskom "skladačky" do jogovej praxe.  Zaujíma ma jogová filozofia, dychové praktiky, venujem sa meditácii, relaxačným technikám na uvoľnenie mysle aj tela. Nasledujem osemstupňovú jogu podľa Patanjaliho, ktorá mi príde uchopiteľná, zrozumiteľná a pre človek žijúceho v tomto svete a v spoločnosti iných ľudí veľmi uchopiteľná.

 

 Joga ma vedie a smeruje k mojej podstate a lepšiemu porozumeniu vecí, ktoré sa dejú mne, okolo mňa, aj mimo mňa. V tejto rovine som ešte stále na začiatku mojej cesty, no teším sa na "objavovanie" nového.

Patrím k ľuďom, ktorí sa radi o svoje poznatky delia, preto som sa rozhodla posúvať svoje vedomosti a skúsenosti ďalším. Opustila som svoje "štandardné" zamestanie, ktoré mi poskytovalo finančnú istotu. Doteraz to neľutujem. Robím to, čo z celého srdca milujem. 

Na mojich hodinách pranajámy, relaxácie ale aj tej asánovej praxe sú vítaní všetci, bez ohľadu na skúsenosti. Rovnaké prevedenie pozície "ako podľa šablóny" u mňa nenájdete. Naše telá sú jedinečné, vždy trošku iné a túto rozmanitosť rešpektujem. Pokúšam sa učiť svojich žiakov rozumieť pohybu, dychu, vnímaniu vlastného tela, a ich súladu. Snažím sa viesť žiakov k tomu, aby mali radi svoje telo, počúvali ho, boli trpezliví, aby sa nesnažili veci urýchliť, aby sa neporovnávali s druhými. Na mojich hodinách a kurzoch uprednostňujem prax pred teóriou, srandu a humor pred vážnosťou, lásku a úctu k ľuďom pred rešpektom a uznaním. 

Sama som (a budem až do svojho konca) žiakom, učím a inšpirujem sa od skúsenejších, ale aj od svojich žiakov, ktorí sú pre mňa najväčšou školou.

CERTIFIKOVANÁ UČITEĽKA ASHTANGA JOGY (RYT 200 prvá, RYT100 druhá séria).
KVALIFIKOVANÝ INŠTRUKTOR JOGY I. a II. STUPŇA

JANKA GELIEŇOVÁ (JANKA)

Všetci hľadáme v živote niečo viac, ako nám zapĺňa stereotyp bežných dní. Niečo, čo by sme robili len pre seba. Niečo, čo by nám dopĺňalo energiu, radosť, robilo nás silnejšími fyzicky aj duševne, a ešte niečo zvláštne, čo sa ťažko opisuje slovami a každý z nás to prežíva po svojom. Ja som to všetko našla v joge. Práve prax jogy ma naučila, že je možné spevniť telo práve tam, kde to potrebuje a zároveň uvoľniť tam, kde to bolelo. Naučila ma spomaliť a prehĺbiť dych. Vďaka tomu som pochopila, že aj dychom je možné liečiť telo, zbaviť sa bolestí chrbta zo sedavého zamestnania, ako aj akýchkoľvek iných bolestí (menštruačných bolestí, tráviace ťažkosti ...).

Teším sa na každého nového „odvážlivca“, ktorý sa rozhodne zmeniť svoj život a vydať sa na cestu spoznávania svojho tela v našej Jogovni, ktorá sa pre mnohých z nás stala  „jogovým domovom“. Verím, že pravidelnou praxou s hlbokým precíteným dychom budeme spolu prekonávať fyzické hranice svojho tela a meditáciou v pohybe si „čistiť hlavu“ od všetkých negatívnych nánosov, aby sme sa stali spokojnejšími, silnejšími a vyrovnanejšími.

MAGDALÉNA MASÁROVÁ (MAGDI)

Som študentkou akadémie umení v Banskej Bystrici. Dlhé roky som sa venovala tancu. Neskôr som sa začala venovať fitness a už niekoľko rokov vediem skupinové programy  JUMPING-u, PILOXING-u a CARDIO PILATES.  

Postupne som sa dostala k  joge, ktorá má s tancom veľa spoločných prvkov. Sama si uvedomujem, aký doležitý je vedomý pohyb, vnímanie vlastného tela a pocitov, rešpektovanie jeho prirodzenosti. Joga sa stala súčasťou môjho života a nasmerovala ma k učiteľskému tréningu, kde som si osvojila hlavné princípy zdravých a bezpečných pohybov. Prostredníctvom absolvovaného tréningu IQ pohyb  akademie Praha vďačne ponúkam svoje skúsenosti ďalej.

CERTIFIKOVANÁ LEKTORKA JOGY I. STUPŇA

 

 

 

 

 

 

MARTINA ŠINKOVIČOVÁ (MAŤKA Š)

Vypnúť, upokojiť myseľ, uvoľniť polámané telo, zharmonizovať sa, regenerovať, nemyslieť na nič, nájsť svoj stred, byť tu a teraz. Mať svoju prax, aby telo mohlo byť silnejšie a pružnejšie. Pripraviť chrbticu na pracovný týždeň za počítačom. Cítiť sa zdravo. Podporiť metabolizmus. Nabiť sa. Vyšťaviť sa. Čokoľvek, čo v danom momente potrebuje tvoje telo a tvoja myseľ, Ti joga dokáže ponúknuť. To je moja osobná skúsenosť.

Od mojej prvej hodiny jogy uplynulo 5 rokov a som nadšený jogi, ktorý sa stále učí, a pre ktorého je najväčšou radosťou moment, kedy je možné zamerať myseľ na dych, dych prepojiť s pohybom a potom už len plynúť.

INŠTRUKTORKA JOGY I. KVALIFIKAČNÉHO STUPŇA (50 hodín, špecializácia power joga)
Manju Pattabhi Jois’ teacher training course “Primary Series” (25 hodín)

 

MIROSLAVA LOUKOTKOVÁ

K joge som sa dostala pred viac ako desiatimi rokmi kvôli závažným zdravotným problémom s chrbticou, ktoré som potrebovala riešiť. Hľadala som pohyb, ktorý by mi pomohol a zároveň bol pre mňa akýmsi spôsobom zaujímavý, aby som pri ňom vedela vydržať. Hneď od začiatku som si v nej našla záľubu. V tom čase bola pre mňa joga čisto fyzická aktivita, no postupom času pre mňa začala znamenať oveľa viac. Dnes je to pre mňa životný štýl. Vďaka joge som sa naučila  mať rada samú seba, takú, aká som, dala mi pokoru, zdravie, a aj pocit, že keď na sebe pravidelne pracujeme, dokážeme aj to, čo sme si nikdy nemysleli. 

Inštruktor Jogy – špecializácia PowerJoga I, II, a III. Stupňa 

Instruktorka Antirgaviti (FlyFit) I. stupňa a AY Fly Training ADVANCED II. stupňa

 

PETRA GUNDOVÁ

K joge som sa dostala asi pred 5 rokmi, klasicky pre bolesti chrbta. Posledné dva roky sa venujem ashtanga joge , ktorú som si úplne zamilovala. Až vďaka ashtange som si uvedomila aký dôležitý je dych, ktorý berieme ako samozrejmosť. Súhlasím s tým, že joga dá človeku práve to, čo v danom momente potrebuje. V mojom prípade je to pokoj, pokora, radosť, chuť posúvať sa ďalej a prekonávať prekážky.  Mojou najobľúbenejšou pozíciou je stojka, pretože ma baví pozerať sa na svet z trošku iné uhla pohľadu a v konečnom dôsledku joga musí byť aj zábava :)

ZUZANA KOLIBÍKOVÁ (ZUZKA K)

Zuzana začala svoju jógovú cestu v roku 2011, kedy bola inšpirovaná učiteľmi zo štúdia v Manchestri vo Veľkéj Britanií, Manchester Yoga Central. Od tej doby si prehlbuje svoje znalosti návštevou rôznych workshopov a seminárov. O niekoľko rokov neskôr sa rozhodla že strávi nejaký čas v Thajsku, kde absolvovala 200 hodín YTT pod vedením Kosta Miachin vo Vikasa Yoga school na Koh Samui. 

Zuzana sa zameriava na Vikasa Yoga metódu ktorá má korene v Hatha, Hymalájska Vinyasa a taktiež využíva praktiky Taoizmu. Je to metóda založená na univerzálnych pravidlách jógi, čo dovoľuje mať úplnú slobodu od rôznych rutín a navádza na „inteligentný freestyle“ cvičenia. Jóga a život sa neustále rozvývjajú preto tento systém dovoľuje hlbšie prepojenie s duchovnom a fyzičnom, ktoré nás neustále obklopuje. 

Našla fascináciu v ľudskom tele a preto sa rozhodla študovať anatómiu a fyziológiu a svoje znalosti využíva aj počas svojích hodín. Je taktiež advokátom prírodného, pre nás viac prirodzeného starania sa o svoje telo a taktiež myseľ, preto sa rozhodla študovať a vykonávať Thajské jógové masáže = Nuad Boran, ktoré majú svoj pôvod v Ayurvede.  Verí ,že sa netreba starať len o naše fyzické telo ale aj našu myseľ a duchovnú stránku človeka, rozhodla sa absolvovať 10 dňový mlčiaci meditačný kurz Vipassana, tak ako bol učený S.N. Goenka.

Jej  hodiny sú sprevádzané pozitivitou, úsmevom a láskavosťou k druhému človeku. 

DANIELA TKÁČOVÁ

"Joga začala meniť moje vnímanie sveta a života, postupne som začala jogu žiť a nielen cvičiť. Vďaka joge som našla svoju cestu k sebe a zároveň cestu životom. Súčasťou mojej cesty sa stalo aj učenie jogy, a to pred viac ako 6 rokmi. Počas tejto doby som absolvovala viacero kurzov a vzdelávaní. 

Môj prvý lektorský kurz sa venoval vedeniu POWER jogy a hneď po ňom som absolvovala aj kurz HOT jogy, a tak som ako prvé viedla práve tieto lekcie. Postupom času sa moja prax menila cez tehotenskú jogu, cvičenie po pôrode, pomalú, vnímavú jogu až k dnešnej podobe.  Rovnako ako sa menila moja prax, som sa menila aj ja ako lektorka/učiteľka. Neskôr, počas materskej dovolenky, som doplnila svoje vzdelanie o medzinárodne certifikovaný kurz učiteľa jogy RYT200 a som aj lektor KIDS a GRAVID jogy. Aktuálne sa vzdelávam v oblasti jogovej terapie a yin jogy. Zároveň som však zapálený samouk, zaujíma ma správne a funkčné cvičenie, zaujíma ma telo, ktoré počas života prechádza zmenami a aj to, ako si vieme pomôcť správnym cvičením. Ale najmä ma zaujíma človek ako celok. Je nádherné sledovať, čo s čím súvisí. Do učenia jogy dávam seba, svoje srdce, svoju dušu, je to to, čo ma robí šťastnou a verím, že to na hodinách so mnou cítiť. Aj keď som prešla niekoľkými životnými etapami (a niekoľko ma ešte čaká), nikdy som na jogu nezanevrela."

 

Absolvované vzdelanie medzinárodný certifikát učiteľa jogy RYT 200, lektor power jogy, HOT jogy, lektor gravid a kids jogy, aktuálne sa vzdeláva v oblasti yin jogy a jogovej terapie. 

 

ZUZANA RÁKAIOVÁ (ZUZKA R)

MIRIAM JAKUBÍKOVÁ (DŽE-DŽE)

TIMEA DESETOVÁ (TIMI)

Keď som prvýkrát išla na lekciu jogy, v Šavasane na konci mi tiekli potoky sĺz 
po lícach. To bol január v roku 2018. A plakala som skutočne od radosti - 
takto si ma joga privolala. 

Našli sme sa práve včas, keď som potrebovala po dlhej dobe strávenej najmä s mojou dcérou, priestor len pre seba, znovuzrodenie duše.

Počas prípravy na môj druhý pôrod (syna) sa mi zvonku vnukla myšlienka o pôrode doma. Povedzme si pravdu, nie je to úplne pre všetkých, no vycítila som, že toto je možná cesta pre mňa. Aj vďaka joge, s absolútnou dôverou v seba a schopnosti nášho tela a mysle. Pár dní pred finále som si stále užívala prax. Z pocitov tých dní čerpám energiu dodnes, neopísateľná sila. Bytie v pokoji. 

Joga je pre mňa voľnosť – možnosť, myšlienky aj príjemne prázdna myseľ  – pozorovanie svojho vnútra, proces. Hlboký dych a uvoľnenie v ňom. 
Výzva spoznávať svoje limity a zároveň aj šanca spomaliť a netlačiť sa “kamsi”.

Prešla do ďalších iných rozmerov a jej rozsah mi pripomína často aj v bežnom živote, že to čo rozpustím v hlave aj telo poľaví. 
   Dianie pod povrchom, to ma stále fascinuje. Som fakt šťastná, že môžem venovať čas tomu čo ma baví! 

Donekonečna sa učiť. Joga, Zvukoterapia, Esencie, Predpôrodná príprava ...

Rozpoznávanie vlastných odpovedí keď sme ponorení do seba. Hotová mágia.

To v srdci. Liečenie. Láska a dôvera. Obohatenie. Čarokrásne spojenie. 

Je mi radosť stretávať podobne naladených ľudí a usmiate tváre. 

Môcť aj v náročnejších chvíľach dávať pochopenie, podporu. Byť človekom, čo žije hodnotný život, vytvára ho okolo, je súčasťou komunity, kde sa cíti dobre. To si vďačne prajem a veľmi za to Ďakujem.

 

 

02/2022 certifikát učiteľa jogy RYT200 pod záštitou medzinárodnej organizácie Yoga Alliance

02/2022 GRAVID a KIDS joga lektorka 

03/2022 Soundhealing Slovakia - zvuková terapia, spievajúce misky

06/2022 členka v Asociácii lektoriek a dúl Hypnopôrod Slovakia - lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia

 

BARBORA BOROTOVÁ (BAŠKA)

Všetci hľadáme v živote niečo viac, ako nám zapĺňa stereotyp bežných dní. Niečo, čo by sme robili len pre seba. Niečo, čo by nám dopĺňalo energiu, radosť, robilo nás silnejšími fyzicky aj duševne, a ešte niečo zvláštne, čo sa ťažko opisuje slovami a každý z nás to prežíva po svojom. Ja som to všetko našla v joge. Práve prax jogy ma naučila, že je možné spevniť telo práve tam, kde to potrebuje a zároveň uvoľniť tam, kde to bolelo. Naučila ma spomaliť a prehĺbiť dych. Vďaka tomu som pochopila, že aj dychom je možné liečiť telo, zbaviť sa bolestí chrbta zo sedavého zamestnania, ako aj akýchkoľvek iných bolestí (menštruačných bolestí, tráviace ťažkosti ...).

Teším sa na každého nového „odvážlivca“, ktorý sa rozhodne zmeniť svoj život a vydať sa na cestu spoznávania svojho tela v našej Jogovni, ktorá sa pre mnohých z nás stala  „jogovým domovom“. Verím, že pravidelnou praxou s hlbokým precíteným dychom budeme spolu prekonávať fyzické hranice svojho tela a meditáciou v pohybe si „čistiť hlavu“ od všetkých negatívnych nánosov, aby sme sa stali spokojnejšími, silnejšími a vyrovnanejšími.

DANIELA HALUŠKOVÁ (DAYA)

K joge som sa prvý raz dostala pred 8 rokmi. Viedli ma ku nej dve hybné sily. Jednou boli zdravotné potiaže s chrbticou a kolenami, druhou bolo tajomno, čaro, kúzlo, zmyselnosť, tajuplnosť, šarm, mysticita, spiritualita a všetko to ,,iné'', čo sa mi s týmto pojmom a celou praxou jogy spájalo. Veľmi som túžila odhaliť, čo sa za termínom joga skrýva, a prečo je to taký veľký bum. Po pár hodinách som si svoj týždeň bez praxe jogy nedokázala predstaviť a išiel do úzadia dokonca môj milovaný tanec, ktorému som sa venovala od 11 rokov. Počas štúdia psychológie na vysokej škole, kedy som opúšťala milovanú Bystricu, som si dala malú jogovú pauzu, kedy ju opäť vystriedal tanec, ktorému som sa začala venovať intenzívnejšie. Práve zápalom v tanci sa mi často stávalo, že som neodhadla svoje možnosti a pôsobila som si niekedy bolestivé zranenia. Stále viac a viac som si uvedomovala, že potrebujem nájsť rovnováhu a stabilitu. Keď som sa ku joge vrátila, časom som sa prihlásila aj na inštruktorský kurz, aby som sa jej naplno oddala a venovala sa nie len fyzickému cvičeniu (asánam), ale aj filozofii a spiritualite, ktorú v sebe ukrýva. 
 
Aktuálne mám ukončené vzdelávania: RYT200 (200h Hatha Vinyasa TTC) akreditovaný Yoga Alliance pod vedením svojho indického učiteľa, Mukesha Kothari, predstaviteľom Bindusar Yoga Kendra; 24h kurz Jogy pre tehotné a jogy po pôrode pod vedením Mgr. et. Bc. Eva Smrkovsky, 20h kurz Fyziojogy z čoho špecializáciu 10h Bolesť chrbtice - spojenie fyzioterapie, jogy a silového tréningu a 10h Bolesť veľkých kĺbov - spojenie fyzioterapie, jogy a silového treńingu pod vedením Mgr. Nadi Ulehlovej a PaedDr. Olivera Poora, 50h kurz Flyfit so Špecializáciou FlyKids pod vedením Lenky Stankovskej a Antónie Renáty Ševčíkovej, 20h Babymassage pod vedením Alexandry Zimanovej a Evy Wdra Kačkovej pre rozšírenie ponuky pre jogitehuľky a ich budúce bábätká, pri čom sa snažím neustále vzdelávať na rôznych workshopoch z oblasti jogy a fyziojogy, aby som vedela svojim študentom prinášať nové informácie a taktiež aj z prostredia psychologie a psychosomatiky, aby som získala holistický pohľad a porozumela vzájomným súvislostiam na úrovni tela, mysle a duše.
 
Okrem toho som večný študent, nadšenec vzdelávania, snílek a smejko. Snažím sa nachádzať jedinečnosť a porozumenie v sebe aj iných a hľadám rovnováhu na jogovej podložke aj mimo nej :-) 

ZDENKA KORISTEKOVÁ (ZDENKA)

 Joge sa venujem viac ako 5 rokov a mam dokonceny zakladny kurz power jogy s ministerstvom skolstva a RYT 200 s joga alliance som dokoncila v juni. Som registrovana ako sportovy trener.  Ale joga je viac moja vasen, ako zamestnanie. 

 
O mne si mozete zistit viac tu:
 
http://zdenkakoristek.com
 
Pracujem ako certifikovany kouc a som aj psycholog. Venujem sa hlavne firmam, rozvoju talentu, leadershipu, motivacii, a sebarozvoju. 

LUCIA LAČNÁ (LUCKA)


V joge som našla akúsi hlbokú jednotu- spojenie môjho srdca, dychu a tela. Učím sa ňou hlbšie objavovať cestu vlastného poznania, ukazuje mi jednoduchosť a krásu každodenného života, schopnosť vnímať prítomnosť a skutočnosť, ktorá je len tu a teraz.

 
Moja cesta sa začala 12 rokov dozadu, kedy som odišla z vysokej školy do Indie, kde som strávila niekoľko mesiacov v Oshovom ashrame. Učila som sa rôzne druhy meditácií a dýchacie techniky. V tomto čase som sa náhodne dostala aj na hodiny s jogínom Sri Sri Ravi Shankar-om (Art of Living), čo bol vtedy pre mňa asi prvý skutočný a hlbší kontakt s vlastným bytím , zoznámenie sa s jogou a jej filozofiou. Náhodný okamih ktorý mal na môj život veľký vplyv,  stretnutie za ktoré som dodnes veľmi vďačná. Bol to prvý krok na mojej ceste poznania. 
K joge som sa potom opäť hlbšie dostala v Austrálii kde som sa snažila najskôr nájsť len akúsi duchovnú rovnováhu, ktorú som potrebovala na život vo veľkomeste, no neskôr som sa však tomuto holistickému spôsobu života úplne oddala a dnes je mojou neoddeliteľnou súčasťou. Po čase som popri joge a klasickej meditácii začala viac a viac pracovať aj so zvukom a objavovať čaro klasických indických hudobných nástrojov, ktoré ma priviedli na novú cestu objavovania a vnímania mojej mysle a tela. Dnes na svojich hodinách využívam zvukoterapiu ako jeden zo základných princípov, ktorý umožňuje pôsobiť na náš fyzický, energetický, psychický a emocionálny stav. Silné terapeutické účinky zvuku, vibrácie a rezonancia nástrojov nám tak jednoducho a vedome prináša duševný a emocionálny pokoj a hlboké vyladenie.
 
V Sydney som sa učila predovšetkým od Trevora Tangyea, ktorý mi dal veľmi veľa z jeho vlastného učenia prevzatého od majstrov ako K. Pattabhi Jois, B.K.S. Iyengar, Shandor Remeté či Emma Balnaves. K ďalším inšpiratívnym učiteľom pod ktorými som mala tú česť sa učiť a duchovne rásť patria okrem Trevora aj Nicol Walsh, Shiva Rea, Ana Forrest, Seryia Cutbush, Deva Prenal, Alan and Sarah Finger, Mark Whitwell, Persia Juliet, Camille Maurine a Dr. Lorin Roche.
Okrem jogy sa venujem aj ajurvéde a ajurvédskym masážam, bylinkám fylozofii či tancu. Veľa času trávim v prírode kde sa aj tak  najviac učím kto som. 
 
Mojim zámerom je pripomenúť všetkým ľuďom, že joga je veľký celok, že joga sa nie iba cvičí ale zodpovedne žije na viacerých úrovnicah . 
Vhodná strava, starostlivosť o telo masážou alebo správnym cvičením -aby telo ostalo voľné a flexibilné. 
Príroda, bylinky a správna kominita rovnako naladených  ľudí- to je tiež joga. Tento zámer ma motivoval na Slovensku vytvoriť vlastný projekt, ktorý nazývam Domov Ajurvédy kde spájam a srdečne zdeiľam to, čo mi je najviac blízke a vyživuje moju dušu najviac- sebastarostlivosť o svoje telo- domov našej duše.