Joga
Životný štýl
TEHUĽKY
Jedlo
NÁŠ MIRKO

TEHOTENSKÁ JOGA- vo forme aj s bruškom - AKTUÁLNE KURZY 2023

Tehotenstvo je plné radosti a očakávania, ale aj obdobím telesných zmien, nepohodlia, únavy, výkyvov nálad spôsobených hormónmi, predovšetkým relaxínu, ktorý spôsobuje uvoľňovanie a oslabovanie tkaniva nielen v oblasti pánvy, ale aj na celom tele. Preto je potrebné posilňovať počas tehotenstva svalstvo na celom tele, ktoré pomáha udržať správny rozsah uvoľnených kĺbov v dôsledku zvýšenej hmotnosti. Aktívny a zdravý pohyb vychádzajúci z jogy pomáha predchádzať syndrómu dolnej dutej žily,  je prevenciou vysokého krvného tlaku či žalúdočných nevoľností. V tele budúcej mamičky dochádza k zmenám, ktoré sú sprevádzané uvedenými príznakmi. Možnosťou, ako sa s tehotenskými ťažkosťami lepšie vyrovnať, je pravidelné cvičenie tehotenskej jogy. Gravid joga podporuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie, preto je medzi budúcimi mamičkami obľúbená. Pripomíname, že aktivite je potrebné sa venovať pravidelne, aby ste pocítili jej účinky. 

Na JOGU PRE TEHUĽKY sa môžu prihlásiť aj tie mamičky, ktoré sa doteraz vo svojom živote s jogou nestretli a ani sa nevenovali žiadnej športovej činnosti. Podľa vyjadrení odborníkov, je to ten najlepší čas na začatie pravidelnej pohybovej činosti, pretože prospech z nej bude mať nielen mamička, ale aj samotné bábätko. Jednotlivé cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznym úrovniam a individuálnym fyzickým požiadavkam každej ženy. Tehotenská joga je vhodná od 14. týždňa tehotenstva, ak ste sa pred tým joge nevenovali. Tehotným ženám, ktoré sa pred otehotnením venovali joge či aktívne športovali a naďalej cítia potrebu aktívneho pohybu, je možné pripraviť individuálnu lekciu jogy, ktorá bude rešpektovať skutočnosť, že vo Vašom tele prebiehajú veľké hormonálne a fyziologické zmeny. 

AKTUÁLNE MOŽNOSTI:  NEDEĽE 16,30 -17,30- formou kurzu alebo otvorených lekcíí.

OTVORENÁ HODINA každú nedeľu : 9 eur ( prihlásenie jen na vybranú hodinu) - rezervujte si miesto priamo cez rezervaćný systém, Tu nájdete aj inštrukcie k rezerváciám.

NOVÝ KURZ: 12.3. / 19.3. / 26.3. / 2.4. / 9.4. nebude / 16.4. / 23.4.  2026 (30.4. 2023 náhradná hodina v rovnakom čase)  49 EUR 

Kurz sa uhrádza ako celok.  Kontaktujte nás mailom:  info@jogovna.sk  a my Vám pošleme údaje k platbe (potrebujeme od Vás: Vaše meno + priezvisko + mail + mobil) 

 

 

 

 

 

 

 

 

KTO JE MIRKO?

Kamoš, parťák, fotograf, cestovateľ, bloger, jogi-muž, krotiteľ svojho ega a v neposlednom rade veľmi zručný koláčikový mág, ktorý si pred pár rokmi myslel, že piecť bude len mäso. Majster premeny, ktorého život sa (ako sám hovorí), začal výrazne meniť, keď sa mu do života priplietla joga. O zmenu sa nepokúšal, prišlo to samo. Či je spokojný? Na to sa spýtajte jeho. Alebo si počkajte na niektorý z jeho blogov, kde to určite spomenie. V úvode pár viet jeho slovami:

"Mne joga priniesla - kilá s prívlastkom mínusové, nespoznané vône, nevypočuté zvuky. Veriť a nehodnotiť, chápať a nepýtať sa, dať a nečakať vďačnosť. Patandžaliho jogasutru vnímať ako cieľ, ktorý je cestou nekončiacou. Domov je tam, kde máš matku - jógamatku. Namaste!"

Hneď, ako sa objavil v našej Jogovni, stal sa jej súčasťou. 
Aj Vy môžete na neho natrafiť či už osobne, alebo v podobe nečakaných sladkých prekvapení, ktorými Jogovňu zásobuje. A taktiež sa s ním môžete stretnúť na našom blogu. Jeho články sú plné človečiny, láskavosti, príjemného sarkazmu, láskavého humoru a citlivých postrehov muža, ktorý už má svoj vek na to, aby mal čo povedať.

postulát

Až mi budeš chcieť dať všetko, nechám si len slobodu a lásku, až mi budeš chcieť zobrať všetko, zostaneme mi len tá sloboda a láska.

14/9/18 autor: Miro Zaťko

LÁSKA V TROCH PODOBÁCH

Láska v troch podobách (jar, leto, jeseň)

31/7/18 autor: Miro Zaťko

 

 

Denne sa snažíme, denne to balíme (vzdávame), denne sme odhodlaní, večer sklamaní, že naša predstava ideálnej lásky spľasla ako bublina. Rozumom uchopiť vlastnú podstatu je freudovským prekliatím nášho podvedomia. Sny sa snívajú, aj keď ráno tvrdíme, že sme nesnívali. Všetko sme vytesnili. V našom dokonalom svete nie je miesto pre slabosť a slzy. Všetci sme strong and hard.

 

YIN JOGA - PRAX TICHEJ SILY

Renáta Kenderessyová, 12.03.2017

MOJE PRVÉ STRETNUTIE

s Yin jogou bolo rozporuplné. Prečo? Pretože som sa tu stretla s konfrontáciou so sebou samou. Poviem Vám, bolo to náročné. Zotrvávať v pozícii bez pohnutia dlhšiu dobu nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Pokiaľ bola pozícia pohodlná a telo ma v nej „neotravovalo“ bolesťou, začala sa ozývať hlava. Bolo pre mňa skutočne ťažké, vydržať sama so sebou (a to sa mám celkom rada), zvládať svoje myšlienky. Slovo zvládať znie v tomto prípade odvážne. Nezvládala som ich mrchy! Tlačili sa napovrch: „Ako dlho ešte? To tu mám len tak nečinne byť? Nudím sa!  Čo asi tak robia ostatní?  A vôbec, chcem tu byť? Má to nejaký zmysel, takto sa tu váľať? ... Alebo ma prepadávali nesúrodé  zážitky z minulosti, plány do budúcna, myseľ riešila známych, vzťahy, krivdy a tak...

A potom prišli pozície, kde ma to parádne bolelo, ťahalo, tlačilo a často krát sa tieto pocity spojili proti môjmu úbohému telíčku všetky naraz. Vtedy to prišlo! 

Zoznámte sa s EGON-om

Zoznámte sa s EGONom

30/8/18 autor: Miro Zaťko

 

Je distingvovaný, inak povedané, uhladený, jemný, šľachetný. Vždy v klobúku,s kufríkom a dáždnikom, ktorý je aj jeho výchádzkovou palicou. Stretávate ho denne, aj keď sa vôbec nepoznáte, aj keď váš svet je na komplet virtuál, teda sedíte doma a držíte v ruke mobil, tablet, počítačovú myš. Ešte stále ho nepoznáte? Radi sa urážate, stotožňujete s názormi iných, ktoré vás zraňujú a oberajú o zdravý úsudok? Ste útočný a pripravený nasadiť bodák, alebo radšej vediete zákopovú vojnu? Nehovorte, že ho nepoznáte ..?  

VEĽKÁ CHYBA – NEVIEME DÝCHAŤ!!!

Renáta Kenderessyová, 14.03.2017

Áno, dovolím si tvrdiť, že u väčšiny ľudí, ktorí žijú v rozvinutom svete je dýchanie na míle vzdialené od rytmu prastarého dýchania. Spôsob, akým človek v tomto storočí dýcha, stačí k prežitiu. Skrátený, nedbalý a plytký dych však skracuje trvanie života, zmenšuje životnú silu a zvyšuje náchylnosť k ochoreniam.

V minulosti pračlovek žil v prirodzených podmienkach, lovil, bojoval so živlami, vrtochmi počasia, bol stále na čerstvom vzduchu. Prirodzená práca (telesná) ho viedla k inštinktívnemu dýchaniu.

RADOSŤ ŽIŤ

RADOSŤ ŽIŤ- laický sprievodca odblokovaním emócií

14/8/18 autor: Miro Zaťko

Či ste si vedomý, alebo aj nie, na vašom názore nezáleží, tok energií je nepretržitý. Prebieha vždy, dokonca aj keď spíte. Neriadite ho, nevelíte mu a tu, ak ste materialista, máte problém. Nevidieť, necítiť, nepočuť, neuchopiť, neochutnať neznamená, že “neni”. Ostatné zmysly ste evolúciou vyradili z činnosti. Zostalo vám torzo, s ktorým teraz šermujete ako gumipuškou pred hlavňou tanku. Ste odvážny, ale ľahko zraniteľný, až smrteľne smiešny. Vidíte, teda ste, počujete, lebo je tma. Cítite, teda neochutnáte. Držíte, lebo chcete mať.  Ste spokojný, lebo máte odpovede. Hovoriť vám o čakrách a prúdení energie telom, je ako pozerať reklamu na paracetamol v lete. Ide to úplne mimo záber.  No príde jej čas.   

Ashtangová úvodná a záverečná mantra

Renáta Kenderessyová, 25.03.2017

Ak praktizujeme ashtanga jogu, skôr či neskôr sa stretneme s jazykom, v ktorom bola joga pôvodne učená a do dnes sa používa. Tento jazyk sa volá Sanskrit.

So Sanskritom sa stretávame v názvoch asán, počítame v ňom dych a vinyásy. Samotné Patandžáliho Jóga Sutry, ich komentáre a výklady tohto diela boli napísané v Sanskrite.
Pri pokročilejšej praxi sa pri cvičení počíta každý nádych a výdych, ako aj pohyb pri každej polohe. Najskôr nás učí učiteľ, a neskôr si ich rátame v mysli sami, keď sa zostavu naučíme. Rátať môžme v našom jazyku, ale mnohí učitelia tak v Indii, ako aj vo svete počítajú v Sanskrite.

Každú vedenú hodinu začíname spoločnou úvodnou mantrou. Recitovanie či odriekavanie mantier (tzv. chanting) patrí neodmysliteľne k ashtangovej praxi. Klaniame sa a ďakujeme tak všetkým svojím učiteľom, ktorí nás na našej ceste posúvajú ďalej. Tým, ktorí nám sprostredkujú poznanie, ktoré sme vďaka nim dosiahli. Ďakujeme konkrétnym ľuďom, ktorých poznáme, tých, ktorí nás niečo naučili prostredníctvom svojich diel (Patanjali a ďalši). Ďakujeme jednému duchu, energii v mnohých podobách.
V záverečnej mantre zas prajeme šťastie, prosperitu a pokoj všetkým tvorom, ľuďom a celému Svetu.

 

 

MOHLI STE MAŤ VŠETKO

MOHLI STE MAŤ VŠETKO- sudca a obeť v každom z vás

14/8/18 autor: Miro Zaťko

A stvoril si bytosť – človeka, na svoj obraz. Spokojného, aj keď nevedomého, ktorý bol v jednote s vtedajším posvätným poriadkom sveta. Postavil si ho do rajskej záhrady, kochajúc sa svojím obrazom, svojím dielom. V podstate si láska, našou rečou – demokrat, radšej bez prívlastku, lebo hneď sa nám rozrinčia zbrane v mene nejakých očakávaní. Takže späť k láske ... Najprv si svojmu obrazu dal vedomie, zasial si semienko egoizmu, rastlinky, o ktorej my ešte budeme počuť ako nerajsky invazívnej. Potom vôľu a intelekt, asi si sa unáhlil. Rozdelením bytosti na mužský a ženský princíp, dal si nám dialektiku, ktorú si neskôr privlastnili marxisti. Zabudol si ale, že aj keď dobrá vôľa všetko zdolá, v spojitosti s intelektom otupí vedomie, „ošiali“ spokojného. Vnesením erotického prvku (figový list) do predstavivosti tejto už rozpoltenej bytosti, ešte viac trieštiš svoj obraz. Neskôr túto teóriu potvrdili všetci rozbíjači atómov. Potom, kde sa vzal, tu sa vzal, v záhradách to tak býva, zjavil sa had. Ovíjal sa nielen okolo stromu ale aj okolo tvojej Evy, lebo teraz už intelekt má meno. Eva nelenila, tiež sa ovinula (sila príkladu) okolo vedomia, teda Adama, nech aj ono má svoje meno. Nebolo to hladom, veď v raji sú blažení a sýti, ale túžbou ovládať. Adam už nevedomky, lebo mal nové velenie, potiahol jablko zo stromu poznania, aj keď to bolo výslovne zakázané. Prvotný hriech sa zmenil na prvotný vzťah. Manipulátor našiel svoju obeť.

 

MANTRA - ČO TO JE?

Renáta Kenderessyová, 25.03.2017

Hodina sa začala, všetci sťahujú pozornosť do vnútra a odpútavajú pozornosť od denných zážitkov sústredením pozornosti na svoj dych. A v tom sa z úst učiteľa ozýva „zvuk“...a odrieka sa niečo.......teraz už budete vedieť, čo to je.

Mantra.

CESTOU K SLOBODE

CESTOU K SLOBODE (višudha, krčná čakra)

3/9/18 autor: Miro Zaťko

Keď padol plot a bol rozstrihnutý aj posledný ostnatý drôt, vydali sme sa za hranice štátu. Rakúsko, Viedeň, Mexiko Platz ... kilové kávy, videoprehrávače, „mikrovlnky“. Chceli sme mať všetko. Čokoľvek sa ale „zmrsklo“ na skonzumovať. Život za plotom nie je túžbou o slobode ducha, je o nenapĺňaní potreby mať. Filmy sme si začali premietať doma. K tomu varili litre kávy, ohrievali zamrazené jedlá a z kukurice sa stal popcorn . Slobodne sme sa zatvorili ešte do menšieho priestoru. Naším svetom sa stal osobný prepych. Svoju ťažko nadobudnutú slobodnú vôľu sme dobrovoľne odovzdali do cudzích rúk.

 

ČO BY STE MALI VEDIEŤ O HATHA JOGE PRED TÝM, NEŽ S NOU ZAČNETE?

 

AUTOR: ZUZANA KOLIBÍKOVÁ

JE PRE VŠETKÝCH!!! 

Často si myslíme, že joga je len pre super ohybných ľudí. Alebo možno aj na opak, že Hatha je pomalá a tam sa budeme nudiť. Alebo ďalšia možnosť je, že jogu nepotrebujeme, ležať môžeme aj doma. 

OMYL,OMYL, OMYL.. Poďme teda po poriadku.

Čo je to Hatha joga a prečo som si ju „JA“ vybrala.

 

NA CESTE LÁSKY

NA CESTE LÁSKY

5/5/19 autor: Miro Zaťko

 

keď miluješ, si slobodný

Láska skloňovaná, strácaná - nachádzaná, preklínaná - velebená. Ľúbi, neľúbi, ľúbi, neľúbi … trháme lupienky margarétky, aby nám vyveštila, čo si želáme. Ale ten kvet za to nemôže, keď nám „karta nepadne“. Naša srdečná čakra je nedotknutá. Presne taký je preklad sanskrtského názvu štvrtej čakry anaháta. Byť v rovnováhe znamená milovať bez podmienok. 

MYSORE ŠTÝL

Renáta Kenderessyová, 31.03.2017

Mysore je špecifický štýl učenia tradície Ashtanga jogy tak, ako ju učil od roku 1948 Sri K. Pattabhi Jois v juhoindickom meste Mysore, štát Karnataka.

Nácvik a pochopenie pozícií, dýchania a ostatné aspekty spojené s praxou sú vysvetľované žiakom postupne, na základe individuálneho prístupu podľa úrovni pokročilosti. Táto metóda umožňuje každému získať čas a priestor na dôkladné pochopenie, osvojenie a zapamätanie si jednotlivých asán (pozícií). Akonáhle si žiak zapamätá sled učených pozícií, učiteľ mu pridáva ďalšie. Každý má možnosť cvičiť si svojim vlastným tempom, nezávisle na ostatných a pri tom vnímať a prijímať energiu od ostatých žiakov, ktorí si robia vedľa na podložke svoju prax. Voľne povedané, jedná sa o samostatnú prax žiaka pod "supervíziou" učiteľa.

PREČO CVIČÍME 108 POZDRAVOV SLNKU?

Renáta Kenderessyová, 22.06.2017

V prírode prebieha všetko v cykloch. Kolobeh života je nekonečný. Neustále sa opakujú ročné obdobia, Mesiac pribúda a ubúda. Každý deň vychádza Slnko, ktoré je zdrojom energie pre všetok život na planéte Zem a právom je tak uctievané v mnohých náboženstvách a filozofiách. Z indickej ajurvédy, náuky o umení života, pochádza tiež Pozdrav Slnku.

Ide o tú najbežnejšiu a dnes tiež najznámejšiu zostavu jogových pozícií, dynamické cvičenie, ktoré pozostáva z niekoľkých plynule prechádzajúcich asán. Rovnako ako Slnko aj táto zostava má byť zdrojom novej energie. Upokojuje roztržitú myseľ, posilňuje pohybový aparát a pružnosť. Priaznivo pôsobí na celý vnútorné orgány a žľazy s vnútornou sekréciou.

Pozdrav Slnku podporuje detoxikačné procesy v tele tým viac, ak je zostava opakovaná viackrát za sebou. Podľa jogínskej tradície sa Pozdrav Slnku opakuje 108x. Práve 108 Pozdravov Slnku sa praktizuje v období zásadných zmien a prevratov. Z hľadiska prírodných cyklov ide o deň jarnej či jesennej rovnodennosti alebo o letný a zimný slnovrat.


Číslo 108 je magické číslo, ktoré je opradené mysticizmom. Vo východných kultúrach je číslo 108 považované za posvätné. A nie len tam, ale aj v kresťanstve. 

 

O DOKONALOSTI

O DOKONALOSTI

4/11/18 Autor: Miro Zaťko

 všetko, čo si chcela vedieť 

Sľúbil som ti list … tak si sadám za klávesnicu svojho počítača … bude to moderný list … nevyťukajú ho klávesy písacieho stroja … ani pán poštár sa nebude musieť unúvať za tebou … ty si ho neprečítaš celá rozochvelá niekde na priedomí a neuložíš do krabičky detstva k ostatným spomienkám … Tento svet už neexistuje, ale to neznamená, že ten - pretechnizovaný, naplnený zhonom, znehodnocovaný nenaplnenými túžbami a drnne stresovaný vlastnením „čohoendkohokoľvek“ - je zlý. Veď aj tento list i keď vznikol na počítači, môžeš si vytlačiť, uložiť k ostatným „cennostiam“ a vracať sa k nemu … a „poštár“ ťa navštívi v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu.

 

Makové smoothie

Renáta Kenderessyová, 13.02.2017

Niečo ľahké a chutné na raňajky alebo desiatu. Vynikajúce makové smoothies, ktoré Vám ponúknu v Prakriti shala v Bratislave a dostalo ma!!! Môžete si podľa "návodu" pripraviť aj Vy. Najlepšie chutí s ryžovým, sójovým alebo mandľovým mliekom.

Olejový kúpeľ

Renáta Kenderessyová, 13.02.2017

K joge patrí neodmysliteľne aj starostlivosť o telo.
Pre zachovanie mladistvej pokožky do vyššieho veku sa raz týždenne staráme o jej hydratáciu prostredníctvom olejového "kúpeľa". Tisícročia sa táto procedúra používala na udržanie dobrého zdravia, zlepšenia spánku, dosiahnutie dlhovekosti a aj ako liek.  Spolu so stravou, jogovou praxou a meditáciou pôsobí ako balzam na naše telo.  Ajurvéda tentopostup označuje ako Abhyanga. Pravidelným olejovým kúpeľom sa chránime pred ochoreniami kĺbov a zlomeninami vo vyššom veku. Podľa ajurvédy má naša pokožka 7 vrstiev (nazývané dhatu) a aby olej prenikol až do tej najhlbšej, je potrebné olej vtierať a určitú časť tela masírovať aspoň 5 minút.

VIDEO ARCHÍV ( s prístupom na 28 dní)

Kúpou kreditu na videoarchív získavate prístup k viac ako 150-tim videám.

 

✔︎ Kúpte si priamo cez platobnú bránu  rezervačného systému prístup na  1 mesiac (viď obrázok).

 ✔︎ Kúpou prístupu ihneď aktivujete jeho platnosť  a užívate si viac ako 150 hodín.

 

pre lepšiu viditeľnosť obrázku si naň kliknite