PEPPERMINT (Mäta prieporná)

Mäta pieporná pridá osviežujúcu mätovú chuť dezertom, nápojom, smoothies a dokonca i slaným jedlám. Najkvalitnejší olej z mäty piepornej sa od ostatných produktov odlišuje vysokým obsahom mentolu – aký je napríklad v esenciálnom oleji doTERRA mäta pieporná. Mäta pieporná sa tiež často používa na starostlivosť o ústnu dutinu v zubných pastách a žuvačkách. Mätový olej obsahuje viac ako 300 rôznych zložiek a až 1000 mikročastíc, ktoré vytvárajú majstrovské dielo synergie. Vďaka tejto komplexnosti pôsobí na fyzický i mentálny systém tela. Peppermint je jedným z najsilnejších adaptogénov (podobne ako levanduľa). Dokáže sa prispôsobiť potrebám nášho tela. Má 142 možností použitia. Z jeho zložiek má 200 chladivých účinkov, 100 relaxačných a 50 hrejivých. Uvolňuje sa vždy to, čo človek v danej chvíli potrebuje.  Aktívnym komponentom je mentol, ktorý stojí za liečebnými  vlastnosťami mäty, zatiaľ čo jeho oživujúce arómy spôsobujú estery. Peppermint je známy svojimi relaxačnými účinkami. Mentol bráni kontrakcii svalov tým, že blokuje tok kontrakčných signálnych iónov do svalových buniek. Získava sa destilácoiu vodnou parou z listov. Lokálna aplikácia peppermintu obvykle vyvoláva dlhotrvajúci chladivý pocit na koži tým, že stimuluje nervy, ktoré prenášajú pocit chladu. Dochádza tak k blokovaniu nervového prenosu nepríjemných pocitov a bolesti. Peppermint môžeme vmasírovať na spánky pri bolestiach hlavy, pôsobí na ochladenie mysle a svalov.

Hlavné účinky 

 Osviežujúci a silný lahodný prídavok do smoothies, koláčov a dezertov. 

Aplikácia peppermintového oleja:

 • Na úľavu pri zlom trávení, plynatosti, alebo hnačke – kvapnite 3-4 kvapky peppermintu do dlane a votrite ponad žalúdok a okolo pupka.

 • Pridajte 1 kvapku peppermintu do bylinkového čaju na podporu trávenia a pomoc pri pálení záhy.

 • Pri lupinách kvapnite niekoľko kvapiek do šampóna.

 • Prvá pomoc pri jemnom popálení- natirieť na postihnuté miesto (pokiaľ nedošlo p porušeniu kože)

 • Na zníženie zápalu, vmasírujte niekoľko kvapiek peppermintového oleja na postihnuté miesto.

 • Na zníženie horúčky, votrite niekoľko kvapiek peppermintového oleja na spodok chodidiel.

 • Pri modrinách, uštipnutiach a iných poraneniach na neporušenej koži aplikujte niekoľko  kvapiek peppermintového oleja. Tento olej zredukuje svrbenie a podporuje rozptýlenie krvi pod modrinou.

 • Pri bolestiach hlavy naneste peppermintový olej na spánky, čelo, ponad dutiny (nie do očí) a na zátylok.

 • Na úľavu pri upchatí nosa pri nádche . kvapnite 2 kvapky na jazyk, alebo kvapnite kvapku do rúk a inhalujte. Alebo difuzujte v miestnosti.

 • Na osvieženie dychu kvapnite 1 kvapku na jazyk.

 • Na pomoc pri štúdiu, zmiešajte 3 kvapky citrónového oleja, 2 kvapky mätového oleja a 2 kvapky rozmarínového oleja. Natrite si na zátylok popri študovaní, alebo čítaní. Kvapnite niekoľko kvapiek na vatičku a zazipsujte do zipsovacieho sáčku (Ziploc) a inhalujte počas skúšky, resp. asi radšej pred skúškou, ak nie je písomná.

 • Na úľavu od návalov (pri menopauze) naneste peppermint na zápästia, a na zátylok a potom inhalujte z dlaní.

 • Na pomoc pri kinetóze (cestovnej nevoľnosti) zmiešajte 10 kvapiek zázvoru s 10 kvapkami peppermintu. Pár kvapiek tejto zmesi kvapnite na vatičku, ktorú majte so sebou v Zip – lockovom (uzatvárateľnom ) sáčku. Začnite inhalovať túto zmes hodinu pred cestovaním, a potom každú pol hodinu, alebo podľa potreby.
  vo forme praktikých guličiek pre osvieženie dychu.