O nás

JOGOVŇA je miesto, kde sa joga denne učí a k dispozícii je skúsený učiteľ. Je to priestor pre Vašu dennú prax.

Ponúkame príležitosť pre tých, ktorí očakávajú individuálny prístup a možnosť rozvoja jogovej praxe vlastným tempom. Pomáhame neskúseným v  začiatkoch, skúsených posúvame ďalej.

Veríme, že joga je pre každého. Pomôžeme Vám na ceste k zdraviu, osobnému rozvoju, spokojnosti, sebavedomiu, láske k sebe samému. Nezáleží na veku, hmotnosti, sile, ohybnosti, obmedzeniach. Všetko je možné, ak sa o to snažíme.

Kontakt

Učíš jogu, dávaš do toho svoje srdce a hľadáš priestor pre svoje hodiny? Možno Ti práve naša Jogovňa  ponúkne to, čo hľadáš.

Popis hodín

 ZDRAVÝ CHRBÁT

Ideálna joga pri bolestiach chrbta, bolestiach hlavy, problémoch v krížoch, blokádach chrbtice. Výborný doplnok pri sedavom zamestnaní, dlhom státí, ochabnutých brušných a chrbtových svalov. Hodina je vhodná pre začiatočníkov, aj pokročilých jogínov. Každý si su nájde to svoje.

Pri pravidelnom cvičení sa oslobodíte od bolestí chrbta a hlavy. Zlepšíte si držanie tela, kapacitu pľúc, uvoľnite napätie, stres a únavu. Časom získate vnútornú stabilitu a rovnováhu a budujete si silu a vitalitu si udržíte až do vyššieho veku.

 

ZDRAVOTNÁ JOGA: FYZIO JOGA S POMÔCKAMI

pre všetkých (začiatočníkov aj skúsených), ktorí sa chcú cítiť zdravo a vitálne. Ideálna joga pri bolestiach chrbta, bolestiach hlavy, problémoch v krížoch, blokádach chrbtice. Výborný doplnok pri sedavom zamestnaní, dlhom státí, ochabnutých brušných a chrbtových svalov s využitím pomôcok, ktoré nás nasmerujú na vedomý a bezpečný pohyb.

Je to podobný koncept hodiny ako zdravý chrbát, len sa viac pracuje s pomôckami. P ri pravidelnom cvičení sa oslobodíte od bolestí chrbta a hlavy. Zlepšíte si držanie tela, kapacitu pľúc, uvoľnite napätie, stres a únavu. Časom získate vnútornú stabilitu a rovnováhu a budujete si silu a vitalitu si udržíte až do vyššieho veku.

Počas hodiny sa oboznámite s najdôležitejšimi asánami (pozíciami) a ich variáciami. Dozviete sa, ako ich správne cvičiť, aby boli pre Vaše telo prínosom. S precíznym zameraním sa a koncentráciou na dych precítite svoje telo, jeho hranice, slabiny i silné stránky. Naučíte sa správne dýchať, bezpečne a hlavne efektívne "pracovať" s vlastným telom tak, aby bolo zdravšie, pružnejšie, silnejšie. Odhalíte napätie a reaktivujete samoliečivé sily.

 

RANnÁ JOGA

Jemná a príjemná joga po zobudení, ktorá sa začína postupným rozhýbaním celého tela, následným zohriatím, prebudzaním vnútornej energie,  Joga, ktorá Vás naštartuje do nového dňa. Vychádza z konceptu jemnej hatha jogy, rešpektuje individuálne možnosti cvičenca. Vychádza z tradičnej Hatha jogy. Hodina je vhodná pre všetkých, začiatočníkov aj pokročilých.

Hatha znamená sila. Hatha je všetko čo robíme zo svojím telom, asány, pranayama (dychové cvičenie), mantra, mudra, shatkarma (čistiace techniky) a vizualizácia.  Hatha pôsobí na človeka ako na celok. Pôsobí na jeho fyzickú časť, na jeho orgány a svaly, ktoré sa cvičením dostávajú do rovnováhy a taktiež pôsobí na našu mentálnu/duševnú časť. Na hodinách Hatha jogy  budujeme silu a flexibilitu a taktiež prinášame harmóniu do tela a duše. Joga je „unity“, čiže zjednotenie, preto aj naše hodiny budú zostavené v tomto duchu.

Hatha joga je vhodná pre všetkých, ktorí majú záujem začať alebo ukončiť deň dobre pripravení. Rôzne pozície sú podrobne vysvetlené a vždy máte možnosť vyskúšať rôzne alternatívy. Vytvoríme Vám  bezpečný priestor, kde sa nesebecky venujete len sebe, svojmu telu, svojím pocitom a čo je hlavné, svojmu dychu. 

 

vedená meditácia

Oboznámite sa so základnými  dychovými technikami, ktoré vedú k uvoľneniu tela a ukľudneniu mysle. Vyskúšate si jednoduché a veľmi príjemné uvoľnujúce meditačné techniky, ktoré Vás na chvíľu odvedú od stresu, starostí, povinností a nasmerujú Vás k spojeniu so svojím telom. Pár minút vedenej relaxácie je niekedy viac, ako 8 hodín kvalitného spánku!!! Vyskúšajte.

 

HOT JOGA

Táto verzia hot jogy vychádza z konceptu ABSOLUT HOT JOGY, pozostávajúca z klasických Hatha joga asán, ktoré zlepšujú rovnováhu, silu, flexibilitu počas vzájomného prepojenia vnútornej harmónie tela a mysle. Cviči sa v miestnosti vyhriatej na 36-38 stupňov, pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Teplo pomáha detoxikácii organizmu, hlbšiemu uvoľneniu a natiahnutiu poskracovaných svalov, šliach,  bezpečne zvyšuje intenzitu a benefity praxe. Doporučuje sa praktikovať ju aj v lete, Vaše telo bude ľahšie znášať vysoké denné teploty.

Cvičenie v teple sa výslovne neodporúča osobám s vysokým krvným tlakom, inými kardiovaskulárnymi ochoreniami a tehotným ženám. Pred hodinou je potrebné dodržiavať poctivý pitný režim.  

 

PILATES

Pekné držanie tela, pevné brucho, štíhle nohy a príjemne svalnaté ruky, to všetko ponúka pilates. Naoko jednoduché cvičenie v sebe spája silu, správne dýchanie či držanie tela, rozvoj celkovej pohyblivosti, napätie i uvoľnenie. Pilates najviac posilní preťaženú driekovú chrbticu, ale aj vyrovná dysbalancie. Je ideálnou prevenciou inkontinencie a osteoporózy i dobrým tréningovým doplnkom aktívnejších športovcov. 

Hoci Pilatesove cviky vyzerajú nenáročné, každý si vyžaduje precízne vykonanie. Pracujete prevažne s vnútornými svalmi a preciznym fokusom na dych.Počas hodiny sa dodržiava 7 základných princípov. Patrí sem maximálna koncentrácia na vykonávaný pohyb, precíznosť a kontrolovanie prevedenia každého jedného cviku, správne dýchanie, centrum tela (tzv. powerhouse). Tiež je potrebné vnímať svoje telo a naučiť sa ho ovládať. Samozrejme, bez pravidelnosti to nepôjde. Tá je tiež jednou zo zásad pilatesu.

 

FLY FIT JOGA

Aj keď na prvý pohľad cvičenie pôsobí zložito a náročne, vôbec to nie je tak. Práve naopak, cvičenie bolo vyvinuté pre širokú verejnosť. Aj pozície, ktoré sa zdajú komplikované, sa dajú jednoducho zvládnuť za pomoci odborných rád inštruktora. FlyFit sa cvičí sa na špeciálne vyvinutých sieťach zavesených na strope, alebo na konštrukcii. Je to cvičenie v 3D priestore, ktoré je zaujímavé nie len pre telo, ale aj našu myseľ.

Spája v sebe princípy cvičení ako PowerYoga, pilates, kalanetika, balet, gymnastika, silový tréning ale aj akrobaciu. Obrovskou výhodou tréningu s plachtou je využívanie sily a práce vlastného tela – práca s vlastnou váhou. Pozície sú zostavené tak, aby nám sieť poskytla maximálnu podporu a vďaka nej sa môžeme dostať do pozícií, ktoré sú pre nás na podložke nemožné. 

Vďaka tomuto cvičeniu si posilníme celé telo, najmä však chrbát a stred tela „core“, predĺžime svaly a získame na ich flexibilite, naučíme sa prekonávať samých seba a vrátime sa do detstva. Na konci hodiny Vás čaká zaslúžený oddych – relaxácia a hojdanie v sieti. Má viacej variant: FlyFit Yoga, FlyFit relax, FlyFit + FitBall, 5 Tibeťanov...  Tak ako každé skupinové cvičenie, tak aj FlyFit má niekoľko kontraindikácii, preto sa v prípade pochybností poraďte s inštruktorom, či je cvičenie vhodné aj pre Vás.

 

YIN JOGA

Regeneračná a relaxačná joga, ktorá ponúka kľúč k lepšej pohyblivosti. Pracuje s vnútornými spojivovými štruktúrami tela “fasciami”.  Cvičenie je pasívne, bez "zapojenia" svalov. Pozície sú statické, cvičia sa hlavne v sede a ľahu, s využitím pomôcok (vankúše, deky, bolstre, bloky). Zotrvávame v nich niekoľko minút, bez svalového napätia. Tým dokážeme efektívne natiahnuť poskracované časti tela. Vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých. 

Učiteľ názorne sprevádza žiakov pozíciami, ukazuje im varianty, pomáha im nájsť príjemnú a telu prospešnú pozíciu. Hodina prebieha v kľudnej atmosfére a je doplnená unikátnou hudbou, ktorá žiakom pomáha zotrvať v pozíciách a odpútať sa od času. Doporučujeme obliecť sa vo vrstvách.

 

GRAVID JOGA

Gravid joga je špeciálny druh jogy, ktorý maximálne vyhovuje kritériám budúcich mamičiek. Tehotenská joga je prispôsobenou verziou Hatha jogy, pričom sa inšpirovala najmä prevzatím niektorých pozícií (asán) a kontroly dýchania nazývaného pránajáma.

Joga pre tehotné predstavuje skvelú telesnú aktivitu, pretože sa sústreďuje len na vykonávanie cvikov, ktoré sú bezpečné, a najmä prínosné. Tehotenská joga neobsahuje žiadne intenzívne a prudké pohyby, ktoré by mohli spôsobiť závraty, bolesť alebo zadržiavanie dychu, ba ani cviky, ktoré by mohli vyvinúť negatívny tlak na svaly bruška a uškodiť bábätku. Napriek tomu cvičenie jogy pre tehotné konzultujte s lekárom a cvičte pod dohľadom našej skúsenej inštruktorky.
Natúto hodinu sa môžu prihlásiť aj tie mamičky, ktoré sa doteraz vo svojom živote s jogou nestretli a ani sa nevenovali žiadnej športovej činnosti. Podľa vyjadrení odborníkov, je to ten najlepší čas na začatie pravidelnej pohybovej činosti, pretože prospech z nej bude mať nielen mamička, ale aj samotné bábätko. Jednotlivé cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznym úrovniam a individuálnym fyzickým požiadavkam každej ženy. Tehotenská joga je vhodná od druhého trimestra. Tehotným ženám, ktoré sa pred otehotnením venovali joge či aktívne športovali a naďalej cítia potrebu aktívneho pohybu, je možné pripraviť individuálnu lekciu jogy, ktorá bude rešpektovať skutočnosť, že vo Vašom tele prebiehajú veľké hormonálne a fyziologické zmeny.

 

 

POWER JOGA 

PowerYoga je dynamický štýl jogy, ktorý je určený pre širokú verejnosť. Nezáleží na tom či ste začiatočník, alebo pokročilý, každý si v nej nájde to svoje. Nemá presne určené pravidlá, rešpektuje limity vlastného tela, je kreatívna a hravá, s rešpektom tradíciám jogy. Na hodinách dávame dôraz najmä na správne dýchanie a prepájanie jednotlivých asán spolu s dychom v štýle „vinyása flow“. 

  

JOGA PRE PEVNÉ TELO 

Na hodinách jogy pre pevné telo sa zameriame na komplexné posilnenie a vyformovanie tela. Medzi jogové asány sú zaradené posilňovacie cviky nenáročné na prevedenie, zamerané na formovanie postavy, získanie sily a celkovej pevnosti tela, ako aj balančné pozície. Jednotlivé asány je možné robiť v jednoduchších variáciách určených pre začiatočníkov až po náročnejšie prevedenia. Lekcie sú vedené s dôrazom na prepojenie dychu s pohybom a správne držanie tela. V závere si doprajeme relax v savasane za zvukov tibetských misiek. 

 

VEDENÁ skrátená HODINA ASHTANGA JOGY

 PO NAVASÁNU

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe. Sylabus je vždy rovnaký, čo umožní telu pri pravidelnej praxi posúvať sa v pozíciach ďalej. Učiteľ necvičí, dáva jednoduché inštrukcie cvičiacim, usmerňuje v pozíciách, dohliada na bezpečnosť.

Hodina je určená pre všetkých, ktorým vyhovuje vedenie učiteľom, ak sa chcú naučiť sled pozícií, ak si potrebujú upevniť návyk správneho prepojenia dychu a pohybu v jednotlivých asánach. 

Hodina je vedená v tempe, ktoré je zvládnuteľné pre všetkých. "Úplným nováčikom" doporučujeme najskôr navštíviť niekoľko hodín pre začiatočníkov, kde sa zoznámia s dychom a jogovou praxou. 

Cvičí sa naboso. Oblečenie je vhodné skôr “na telo”, počas hodiny nie je priestor na vyzliekanie sa, preto vstupujte do jogovej miestnosti oblečený tak, ako chcete cvičiť. Počas relaxu sú k dispozícii deky. (Platí pre všetky ashtanga hodiny.)

 

VEDENÁ CELÁ HODINA ASHTANGA JOGY 

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe a prevedie Vás celou prvou sériou.

Táto hodina je vhodná pre skúsených ashtangistov, ktorí sa už oboznámili so všetkými pozíciami. Kde sa viete tieto pozície naučiť: na našich Mysore hodinách alebo na pravidelných workshopoch. Hodina nie je vhodná pre začiatočníkov!

Cvičí sa naboso, oblečenie doporučujeme ľahké, viac na telo, bez vrstvenia. Počas záverečného relaxu sú k dispozícii deky.

 

KARDIOPILATES

Dynamickejšia forma pilates, ktorá je založená na intervalovom striedaní pomalšieho a rýchlejšieho tempa. Jedná sa o kombináciu klasických pilatesových cvikov s cardio prvkami.  Dochádza tak k efektívnemu spaľovaniu tukov a súčasne k posilneniu celého tela. Cvičíme s vlastnou váhou za sprievodu príjemnej a jemnej hudby, ktorá umožňuje zamerať sa na precízne prevedenie jednotlivých cvikov. 

 

HATHA JOGA

 

Na hodinách sa zameriame na Vikasa Jóga metódu ktorá má korene v Hatha, Hymalájska Vinyasa a taktiež využíva praktiky Taoizmu. Je to metóda založená na univerzálnych pravidlách jogy, čo nám dáva možnosť mať úplnú slobodu od rôznych rutín a navádza na „inteligentný freestyle“ cvičenia. Jóga a život sa neustále rozvíjajú, preto tento systém dovoľuje hlbšie prepojenie s duchovnom a fyzičnom, ktoré nás neustále obklopuje. Hodiny sú zostavené tak aby sme vytvorili teplo v tele praktizovaním energetickejšej zostavy, pozostávajúcej zo Surya namaskar, stojnými, sediacími, balančnými pozíciami a taktiež pozíciami v predklonoch a záklonoch. Dôraz sa bude klásť taktiež na silu dychu, ktorý nám pomáha pri vykonávaní rôznych asán. Počas našej 75 minútovej hodiny budeme požívať hudbu, ktorá je špeciálne vytvorená tak, aby neodviedla našu myseľ a pozornosť od jogy, ale aby sme sa dostali hlbšie do nášho vnútra a dopomohla nám ku koncentrácii.  

Ak sa chcete ďalej posúvať k náročnejším asánam, tak toto je hodina pre Vás!!!

 

TRX JOGA

je joga, kde sa cvičí s vlastnou váhou tela a využíva sa  závesný TRX systém, ktorý vytvára dodatočnú podporu. Vďaka tomu:

TRX joga  prináša množstvo výhod: pozície sú zostavené tak, aby boli precvičené všetky svalové skupiny i svaly, ktoré sa pri iných druhoch cvičenia precvičujú len veľmi ťažko. Zlepšuje celkovú koordináciu a silu. Šetrí kĺby a šľachy, pretože pri cvičení sú nárazy absolútne vylúčené. Rovnomerne tvaruje všetky svalové skupiny - výsledkom je príťažlivé bruško, pevný zadok a vypracovaný triceps. Prináša časovú úsporu, pretože s jedným nástrojom precvičíte všetky svalové skupiny. Je prostriedkom k zníženiu hmotnosti, pretože zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať tukové zásoby (pri nadváhe je TRX efektívnejší vo forme kruhového tréningu). TRX zároveň buduje svalovú hmotu, ktorá „požiera“ ešte viac tuku, vďaka čom spálite väčšie množstvo kalórií i vtedy, keď je telo v pokoji. Eliminuje prípadné zranenia a môže slúžiť ako rehabilitačné cvičenie po úrazoch. Dodáva pozitívnu energiu a zvyšuje sebavedomie, ktoré je zárukou spokojného a vyrovnaného života. Je prevenciou proti vzniku osteoporózy.

 

TRX JEMNÁ JOGA

 

je joga, kde sa cvičí s vlastnou váhou tela a využíva sa  závesný TRX systém, ktorý vytvára dodatočnú podporu. Ranná hodina je zameraná na pomalé a príjemné rozhýbanie veľkých kĺbov v tele, rozohriatie, následné posilnenie a spevnenie nielen stredu tela, ale aj paží, zadočka a stehien. Ranná verzia je nastavená tak, aby bola pre Vás motivujúca, ponaťahovala stuhnuté svaly, šlachy kĺby a dodala Vám energiu do celého dňa.

 

TRX BALANCE

 

Je hodina pre tých, ktorí už majú skúsenosť s jogou a nemajú žiadne aktuálne zranenia, či úrazom/chorobou spôsobené obmedzenia pohybov. Ak Ťa lákajú náročnejšie balančné asány, ktoré vyžadujú koncentráciu, pevný dych, chceš sa naučiť pokročilé asány, na ktoré väčšinou nie je priestor na iných našich hodinách,  tak možno táto hodina je určená pre Teba. Postupným zahrievaním a prípravou tela, opakovaným skúšaním  balančných asán získaš časom pevnosť, stabilitu nielen na podložke, ale aj mimo nej. Stojky, vrany, bojovníci, luk v stoji a omnoho viac...Pri tejto hodine sa využíva TRX systém ako podpora, pre dosianutie spevnenia, stability a zväčšenie rozsahu pohybov.

 

BALANCE JOGA

Je hodina pre tých, ktorí už majú skúsenosť s jogou a nemajú žiadne aktuálne zranenia, či úrazom/chorobou spôsobené obmedzenia pohybov.
Ak Ťa lákajú náročnejšie balančné asány, ktoré vyžadujú koncentráciu, pevný dych, chceš sa naučiť pokročilé asány, na ktoré väčšinou nie je priestor na iných našich hodinách,  tak možno táto hodina je určená pre Teba. Postupným zahrievaním a prípravou tela, opakovaným skúšaním  balančných asán získaš časom pevnosť, stabilitu nielen na podložke, ale aj mimo nej. Stojky, vrany, bojovníci, luk v stoji a omnoho viac... Pri joge využívaš svoj dych, koncentráciu a pomaly pracuješ na dosiahnutie vnútornej spokojnosti.

 

JOGOVÝ PROGRAM 55+ 

Máte doma aktívneho seniora, ktorý sa rád hýbe a túži po pravidelnom stretávaní sa s rovnako naladenými priateľmi? Povedzte mu o našom senior joga programe. Program trvá 16 týždňov, aby  sme udržali motiváciu a  dostavili sa výsledky.
Jogové cvičenie: zlepšuje pohybový aparát, stabilizuje krvný tlak, prináša telesnú a duševnú pohodu, zlepšuje náladu, regeneruje a osviežuje organizmus

Odkaz pre všetkých záujemcov: Vôbec nevadí, ak nemáte žiadne skúsenosti s jogou alebo ste predtým nikdy necvičili. Vnesiete tak do vášho života pokoj, vyrovnanosť, novú energiu, spoznáte nových ľudí a radosť zo života.

 

 

 

 

Aká joga je pre mňa vhodná

 

AK SOM ZAČIATOČNÍK BEZ ŠPORTOVÝCH NÁVYKOV

Joga pre začiatočníkov
Zdravý chrbát
Ranná joga
Hatha joga
Yin joga
Pilates
Dance joga
Vedená meditácia
Yin joga-hot verzia
Mysore
Intenzívny strečing

 

 

AK SOM ZAČIATOČNÍK A ŠPORTUJEM

všetky hodiny zmienené v prvom stĺpci+

Joga pre športovcov
TRX joga pre začiatočníkov
Power joga
Kruhový pilates
Joga pre pevné telo
Fly fit joga
Hot joga
Fit program

 

 

 

 

POKROČILÉ HODINY

na týchto hodinách sa vyžaduje predchádzajúca skúsenosť s daným typom hodín, prípadne absolvovanie kurzu
TRX pre pokročilých
Ashtanga vedená hodina

 

Inštruktori

Každú našu hodinu tvorí učiteľ a ľudia, ktorí na ňu prichádzajú.
Za každým učiteľom je jeho osobnosť, príbeh, energia. Preto skúšajte a hľadajte si toho “svojho” učiteľa, ktorý Vás na kúsku cesty povedie.

Naši inštruktori

Prvá hodina

Vyberte si svoju prvú hodinu podľa aktuálneho rozvrhu.Pokiaľ neviete akú hodinu si vybrať, neváhajte sa s nami poradiť. Stači napísať mail na:  info@jogovna.sk

Zaregistrujte sa v rezervačnom systéme a oboznámte sa s pravidlami a podmienkami Jogovne. Pravidlá a podmienky

Rezervujte si miesto na hodine cez rezervačný systém. Pred tým sa prosím zaregistrujte, bez registrácie nie je možná rezervácia. Prihlásenie

Na prvú hodinu príďte včas, minimálne 15 minút pred jej začiatkom kvôli registrácii. V prípade meškania je pravdepodobné, že sa na hodinu už nedostanete a Vaša hodina prepadá v súlade s podmienkami Jogovne.

Joga shala sa zatvára 5 minút pred začiatkom hodiny. Pred prvou hodinou informujte svojho učiteľa o prípadných zraneniach a fyzických obmedzeniach, či závažných ochoreniach. Je bežné, že inštruktor na hodinách cvičiacich opravuje. Ak Vám je fyzický kontakt formou dotyku nepríjemný, informujte inštruktora dopredu.

Oblečenie by malo byť pohodlné, doporučujeme legíny pre ženy a krátke nohavice pre pánov, bavlnené alebo na jogu určené tričko jemne priliehavého strihu. Cvičí sa naboso, oblečte si na seba len to, v čom chcete cvičiť. Šperky a iné doplnky si odložte v šatni, nedoporučujeme v nich cvičiť kvôli bezpečnosti.

Ženy a dievčatá si upravia vlasy zviazaním do copu, ideálne je upliesť si dva vrkoče. Rozpustené vlasy nie sú vhodné! Počas menštuácie sa necvičia inverzné (obrátené) pozície a vynecháva sa ashtangová prax.

Nie je vhodné pred hodinou použiť ťažký parfém, skôr jemný deodorant, alebo ľahký aróma olej. Priamo po hodine sa nedoporučuje sprchovanie či kúpanie. Studený či teplý kůpeľ môže výrazne spomaliť alebo zastaviť naštartované metabolické a detoxikačné procesy.

Doporučuje sa nejesť dve hodiny pred cvičením. V daný deň sa vyhnite korenistým, cesnakovým, pikantným a mastným jedlám. Avšak necviče nalačno! Ak potrebujete zahnať hlad, pomôžu orechy, sušené ovocie, musli tyčinka... Nepite väčšie množstvo tekutín cca 15 minút pred cvičením.

Podložky na cvičenie sú k dispozícii, je však možné použiť aj vlastnú. Malý uteráčik na tvár a ruky je možné si zapožičať, uterák pre prípad sprchovania si doneste vlastný. Po cvičení zapožičanú podložku utrite a dezinfikujte, v miestnosti na nachádzajú dezinfekčné spreje a utierky.

VYPNITE SI V ŠATNI ZVONENIE A VYBRÁCIE MOBILU.

DO JOGOVEJ MIESTNOSTI VSTUPUJTE BEZ NÁPOJA, BEZ MOBILU A ZBYTOČNÉHO OŠATENIA. V JOGOVEJ MIESTNOSTI DODRŽUJTE TICHÚ ZÓNU. .

NEVSTUPUJTE DO MIESTNOSTI, NEROZKLADAJTE SI PODLOŽKU, NEVYZLIEKAJTE SA POČAS ODRIEKANIA MANTRY, ALEBO ÚVODNEJ RELAXÁCIE.

POČAS TRVANIA HODINY, VÝUKY, KURZU, WORKSHOPU NIE JE DOVOLENÉ NÁHRÁVANIE BEZ SÚHLASU INŠTRUKTORA A OSTATNÝCH PRÍTOMNÝCH.

 

Ďakujeme.

Dobré mravy v Jogovni

Medzi úžasné veci, ktoré prináša joga, patrí aj sloboda.

Je však na mieste pripomenúť aj známe klišé, že sloboda jedného človeka končí tam, kde zasahuje do slobody druhého.

V nasledujúcich riadkoch nájdete doporučenia, ktoré nie sú zákazmi ani príkazmi, no mali by viesť k vzájomnej ohľaduplnosti a spokojnosti.

Hodinu si rezervujem s vedomím, že v prípade neúčasti či neskorého zrušenia rezervácie blokujem miesto pre niekoho iného. Alebo blokujem voľný čas inštruktora, ak si ho pre mňa vyhradil. Akceptujem preto podmienky rezervácie a storna. Podmienky rezervácie a storna.

Na hodinu chodím včas, aby som svojim neskorým príchodom nerušil (a) ostatných, ktorý sa chcú pred hodinou pripraviť a stíšiť svoju myseľ. Preukazujem tým úctu svojmu učiteľovi a aj ostatným študentom. V prípade neskorého príchodu plne akceptujem rezervačné podmienky. Pokiaľ sa hodina už začala (napr mysore hodiny), vstupujem do miestnosti potichu a neruším hodinu hlasným rozbaľovaním podložky a prípravou pomôcok. Nevstupujem do miestnosti počas odriekania mantry, alebo úvodnej meditácie.

Ak v jogovej miestnosti ešte prebieha predchádzajúca hodina, počkám kým skončí.

Ak potrebujem z hodiny odísť skôr, informujem o odchode inštruktora, aby si nemyslel, že sa mi niečo prihodilo. Svoj odchod realizujem bez toho, aby som rušil (a) ostatných. 

Po vstupe do Jogovne si vypínam mobilný telefón a nechám ho v šatni. Mobilné zariadenia v priestore jogovej miestnostim nie sú povolené.

V prostredí Jogovne nenadávam, neohováram, a nešírim negatívne emócie nahromadené počas dňa. Každý má dosť svojich starostí a vyrovnávania sa s náročnými situáciami, a práve v tomto priestore hľadáme pokoj, vypnutie sa od starostí a znovunájdenie harmónie. 

Dodržujem základy hygieny. Ak je možné, pred hodinou sa ešte doma osprchujem. Nepoužívam silné parfémy, vône, ktoré by mohli pôsobiť rušivo v uzavretom priestore. 

Rešpektujem osobný priestor ostatných. Pokiaľ sú v miestnosti rozložené podložky, rešpektujem ich usporiadanie a nemením ich pozíciu. Ak mám vlastnú podložku, vymením ju za pôvodnú na rovnakom mieste - o konkrétnom rozložení podložiek rozhoduje inštruktor, nie Vy. Rešpektujem pravidlo, kto skôr príde, prvý si vyberá miesto. Takiež rešpektujem fakt, že nemám nárok na konkrétne miesto, ktoré sa mi páči alebo na ňom cvičím pravidelne. Vzdy rozhoduje právo prvého, prípadne rozhodnutie inštruktora. Pri pohybe po miestnosti nestúpam po podložkách druhých. Nie je dôležité koľko miesta mám okolo seba, ale na podložke. Ak nemám priestor na upaženie rúk, nahradím pozíciu s predpažením, účinok je rovnaký. Ak som prvý krát na hodine, pridem skôr a pokúsim sa “obsadiť si” miesto tak, aby som videl (a) na ostatných.

Neruším ostatných. Aj keď sú niektoré hodiny skupinovým cvičením. Každý chodí na hodinu s vlastným zámerom a sám za seba. Neruším ostatných hlasnými pozámkami počas praxe, vzdychaním a rozprávaním. Neopravujem spolucvičiaceho, aj keď mám dobrý úmysel. Na to je školený inštruktor.

Počúvam svoje telo a nenútim ho robiť veci, na ktoré sa práve necíti. Netlačím sa do pozícií, neporovnávam sa s ostatnými, nemeriam svoje sily a schopnosti. Ak nerozumiem pozícii, počkám si na učiteľa, alebo sa spýtam po skončení hodiny. Počas trvania neznámej pozície len dýcham a pozorujem ostatných.

Čo môj inštruktor nie je - môj učiteľ mi poradí ako dýchať, ako cvičiť, meditovať, ale nie je to moj lekár ani psychológ. Ak potrebujem stručnú konzultáciu (stručnú doslova!) týkajúcu sa jogovej praxe, idem za lektorom pred alebo po hodine. Ak sa jedná o dlhšiu či kompletnejšiu záležitosť, kontaktujem inštruktora dopredu a dohodnem si súkromnú hodinu (konzultáciu).

Galéria