NAŠE OTVORENÉ SKUPINOVÉ LEKCIE

 ZDRAVÝ CHRBÁT

Ideálna joga pri bolestiach chrbta, bolestiach hlavy, problémoch v krížoch, blokádach chrbtice. Výborný doplnok pri sedavom zamestnaní, dlhom státí, ochabnutých brušných a chrbtových svalov. Hodina je vhodná pre začiatočníkov, aj pokročilých jogínov. Každý si su nájde to svoje.

Pri pravidelnom cvičení sa oslobodíte od bolestí chrbta a hlavy. Zlepšíte si držanie tela, kapacitu pľúc, uvoľnite napätie, stres a únavu. Časom získate vnútornú stabilitu a rovnováhu a budujete si silu a vitalitu si udržíte až do vyššieho veku.

 

 

RANnÁ JOGA

Jemná a príjemná joga po zobudení, ktorá sa začína postupným rozhýbaním celého tela, následným zohriatím, prebudzaním vnútornej energie,  Joga, ktorá Vás naštartuje do nového dňa. Vychádza z konceptu jemnej hatha jogy, rešpektuje individuálne možnosti cvičenca. Vychádza z tradičnej Hatha jogy. Hodina je vhodná pre všetkých, začiatočníkov aj pokročilých.

Hatha joga je vhodná pre všetkých, ktorí majú záujem začať alebo ukončiť deň dobre pripravení. Rôzne pozície sú podrobne vysvetlené a vždy máte možnosť vyskúšať rôzne alternatívy. Vytvoríme Vám  bezpečný priestor, kde sa nesebecky venujete len sebe, svojmu telu, svojím pocitom a čo je hlavné, svojmu dychu. 

 

 

hot JOGA 

Praktikuje sa vo vyhriatej miestnosti ( od 32-38 st), doporučujeme počas dňa zintenzívniť pitný režim.  Teplo pomáha detoxikácii organizmu, hlbšiemu uvoľneniu a natiahnutiu poskracovaných svalov, šliach,  bezpečne zvyšuje intenzitu a benefity praxe. Doporučuje sa praktikovať ju aj v lete, Vaše telo bude ľahšie znášať vysoké denné teploty. Praktika v teple sa výslovne neodporúča osobám s vysokým krvným tlakom, inými kardiovaskulárnymi ochoreniami a tehotným ženám. 

Varianty:
HOT JEMNÁ FLEXI JOGA:
vedomé a dychom vedené  uvoľňovanie tela a mysle v jednoduchých asánach, zameraná na postupné zvyšovanie mobility a flexibility tela.
Vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.  
HOT RELAX JOGA:
uvoľnujúca pomalá prax, príjemné uvoľnujúce asány v ktorých ostávame dlhšiu dobu a uvoľňujúce dychové techniky. 
Vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.
HOT JOGA TERAPIA :
Táto joga sa začína zahrievacím dýchacím cvičením, nasleduje cca 20 pozícií  inšpirovaných Bikram sekvenciou a končí sa dychovou technikou, ktorá eliminuje toxíny. Každá pozícia sa udržiava sa 20 sekúnd a rovnaký čas sa telo uvoľnuje a myseľ koncentruje na dych. Pomocou hot jogy sa rozvíja každý z piatich aspektov ľudskej mysle: viera , sebakontrola, odhodlanosť, koncentrácia, trpezlivosť. Ich rozvoj prináša duševnú vyrovnanosť a pokojnú myseľ. 
Vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.
HOT ZDRAVÝ CHRBÁT
lekcia  s asnánami pre zdravý chrbát v teple.
Vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.
HOT YIN JOGA
lekcia YIN jogy v teple.
Vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.
HOT DETOX JOGA
Náročnejšia zostava jogových asán spájaných vo vinjase, samotné asány sú zamerané na predklony, ktoré masírujú vnútorné orgány, twisty (rotácie),  alebo pozície zapájajúce stred tela -  napumpujú a prekrvia oblasť brucha, aby sme ich mohli následne masírovať stláčaním a predklonmi. Tým zlepšíme  priechodnosť čriev, zohrievame telo aj z vnútra, odstraňujeme nahromadé toxíny z tela.
Len pre skúsených jogis.

 

 

HOT hiit
(High intensity Interval Traning)
HIIT je vysoko intenzívny intervalový tréning, kde sa striedajú sekvencie cvičenia inšpirované jogou s kratšími prestávkami. Je veľmi účinný pre spaľovanie tukov, nakoľko sa pracuje s vysokými tepovými frekvenciami a prebúdza sa tvoj metabolizmus. Zlepšuje tvoju silu, flexibilitu, výdrž, kondíciu a budeš mať pocit, že do tvojho tela sa vlieva nová energia. Cez kombináciu cvičenia s vlastnou váhou, vedomým dýchaním a strečingom, budeš na svojom tele pracovať od hlavy až po špičky na nohách.
Cvičenie je vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilých, keďže môžeme cvičenie prispôsobiť každej úrovni. 

 

 

PILATES

Pekné držanie tela, pevné brucho, štíhle nohy a príjemne svalnaté ruky, to všetko ponúka pilates. Naoko jednoduché cvičenie v sebe spája silu, správne dýchanie či držanie tela, rozvoj celkovej pohyblivosti, napätie i uvoľnenie. Pilates najviac posilní preťaženú driekovú chrbticu, ale aj vyrovná dysbalancie. Je ideálnou prevenciou inkontinencie a osteoporózy i dobrým tréningovým doplnkom aktívnejších športovcov. 

Hoci Pilatesove cviky vyzerajú nenáročné, každý si vyžaduje precízne vykonanie. Pracujete prevažne s vnútornými svalmi a preciznym fokusom na dych.Počas hodiny sa dodržiava 7 základných princípov. Patrí sem maximálna koncentrácia na vykonávaný pohyb, precíznosť a kontrolovanie prevedenia každého jedného cviku, správne dýchanie, centrum tela (tzv. powerhouse). Tiež je potrebné vnímať svoje telo a naučiť sa ho ovládať. Samozrejme, bez pravidelnosti to nepôjde. Tá je tiež jednou zo zásad pilatesu. Lekcia je vhodná pre začiatočníkov aj skúsených.

Pilates zameraný na posilnenie stredu tela ponúkame ako lekciu - PILATES - CORE POWER

 

POWER JOGA 

PowerYoga je dynamický štýl jogy, ktorý je určený pre širokú verejnosť. Nezáleží na tom či ste začiatočník, alebo pokročilý, každý si v nej nájde to svoje. Nemá presne určené pravidlá, rešpektuje limity vlastného tela, je kreatívna a hravá, s rešpektom tradíciám jogy. Na hodinách dávame dôraz najmä na správne dýchanie a prepájanie jednotlivých asán spolu s dychom v štýle „vinyása flow“. 
Lekcia je vhodná pre všetkých, vrátane začiatočníkov.

  

 

FLY FIT JOGA

Aj keď na prvý pohľad cvičenie pôsobí zložito a náročne, vôbec to nie je tak. Práve naopak, cvičenie bolo vyvinuté pre širokú verejnosť. Aj pozície, ktoré sa zdajú komplikované, sa dajú jednoducho zvládnuť za pomoci odborných rád inštruktora. FlyFit sa cvičí sa na špeciálne vyvinutých sieťach zavesených na strope, alebo na konštrukcii. Je to cvičenie v 3D priestore, ktoré je zaujímavé nie len pre telo, ale aj našu myseľ.

Spája v sebe princípy cvičení ako PowerYoga, pilates, kalanetika, balet, gymnastika, silový tréning ale aj akrobaciu. Obrovskou výhodou tréningu s plachtou je využívanie sily a práce vlastného tela – práca s vlastnou váhou. Pozície sú zostavené tak, aby nám sieť poskytla maximálnu podporu a vďaka nej sa môžeme dostať do pozícií, ktoré sú pre nás na podložke nemožné.  Vďaka tomuto cvičeniu si posilníme celé telo, najmä však chrbát a stred tela „core“, predĺžime svaly a získame na ich flexibilite, naučíme sa prekonávať samých seba a vrátime sa do detstva. Na konci hodiny Vás čaká zaslúžený oddych – relaxácia a hojdanie v sieti. Lekcia je vhodná pre absolventov kurzov alebo pre tých, ktorí už majú skúsenosť s lekciami u nás.

 

 

TEHOTENSKÁ (GRAVID) JOGA

Gravid joga je špeciálny druh jogy, ktorý maximálne vyhovuje kritériám budúcich mamičiek. Tehotenská joga je prispôsobenou verziou Hatha jogy, pričom sa inšpirovala najmä prevzatím niektorých pozícií (asán) a kontroly dýchania nazývaného pránajáma. Joga pre tehotné predstavuje skvelú telesnú aktivitu, pretože sa sústreďuje len na vykonávanie cvikov, ktoré sú bezpečné, a najmä prínosné. Tehotenská joga neobsahuje žiadne intenzívne a prudké pohyby, ktoré by mohli spôsobiť závraty, bolesť alebo zadržiavanie dychu, ba ani cviky, ktoré by mohli vyvinúť negatívny tlak na svaly bruška a uškodiť bábätku. Napriek tomu cvičenie jogy pre tehotné konzultujte s lekárom a cvičte pod dohľadom našej skúsenej inštruktorky.
Natúto hodinu sa môžu prihlásiť aj tie mamičky, ktoré sa doteraz vo svojom živote s jogou nestretli a ani sa nevenovali žiadnej športovej činnosti. Podľa vyjadrení odborníkov, je to ten najlepší čas na začatie pravidelnej pohybovej činosti, pretože prospech z nej bude mať nielen mamička, ale aj samotné bábätko. Jednotlivé cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznym úrovniam a individuálnym fyzickým požiadavkam každej ženy. Tehotenská joga je vhodná od druhého trimestra. 

 

 

YIN JOGA

Regeneračná joga, ktorá ponúka kľúč k lepšej pohyblivosti. Budeme uvoľňovať vnútorné spojivové štruktúry  tela “fascie”.  Príjemné relaxačné pozície podporíme vedomým dychom, lektorka Vás prevedie metódami na uvoľnenie tela. Celá prax yin jogy  je pasívna, bez "zapojenia" svalov. Budeme sa uvoľnovať a naťahovať  hlavne v sede a ľahu, s využitím pomôcok (vankúše, deky, bolstre, bloky). Zotrvávame  v  asánach niekoľko minút, bez svalového napätia. Tým dokážeme efektívne a hlavne dlhodobo natiahnuť poskracované časti tela. Akonáhle sa uvoľní naše telo, uvoľní sa aj myseľ. Na hodine zabudnete na povinnosti a vrátite sa k sebe, k spojeniu s vlastným telom.
Lekcia je vhodná pre úplných začiatočníkov aj mierne pokročilých.

 

 

BODY AND SOUL

Táto hodina je vhodná pre všetkých,  ktorí majú chuť si uvoľniť telo po náročnom dni, uvoľniť napätie z tela aj mysle, zamerať sa na seba a začať opäť hlboko dýchať. Budeme sa venovať stišovaniu mysle, vnímať prítomnosť, hodiť starosti za hlavu, eliminovať pocity strachu. Ale hlavne sa budeme napájať na seba, svoje ja, svoj dych - ktorý nás vyživuje, lieči. Jemným rozhýbaním tela, rozprúdením energie prejdeme k dychovým technikám, ktoré nás pripravia na relax. Uvoľnením tela upokojíme aj svoju myseľ. Lektorka nás  prevedie relaxačnými a meditačnými technikami, ktorými sa odpútame od všetkých povinností a starostí. Naučime sa dýchové techniky, mudry, mantry...
Lekcia je vhodná úplných začiatočníkov aj mierne pokročilých.

 

 

 

 JOGA SPÁJANIE TEÓRIE A PRAXE

 

 Lekcia jogy, ktorej súčasťou je  "teoretický" úvod do jogovej praxe. V ňom si povieme mnoho praktických a ľahko uchopiteľných informácií k princípom osem stupňovej (8 krokovej) jogy, vysvetlíme si základné jogové pojmy: drišti, stíšenie mysle, upriamenie pozornosti do vnúrta, bandhy, pranajáma (dychové praktiky), očista tela a mysle, prána, mantra, mudra a omnoho viac. V praktickej rovine samotnej fyzickej praxe  sa zameriame predovšekým na rozvíjanie koncentrácie na dych, nasmerovanie pohľadu, vnímavosť a všímavosť voči vlastnému telu. Počas lekcie budeme spolu rozvíjať vnútornú  silu a stabilitu, ktorá sa časom prenesie z jogovej praxe aj do bežného života.  Nájdeme rovnováhu a hlavne, budeme nasluchať vlastnému telu tak, aby bolo počas celej praxe v čo najväčšej harmónii. Budeme sa riadiť intuíciou a dovolíme svojmu dychu, aby nás bezpečne a prirodzene udržal v pozíciách. Každá pozícia má svoju jednoduhšiu verziu, takže každý si vie vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Tempo je pomalé, príjemné, lektorka  jednoducho a efektívne  navádza do pozicií, takže  lekcia je zvládnuteľná pre všetkých, začiatočníkov aj skúsených.

 

 

WHEEL JOGA - JOGA S KOLIESKOM

Yogawheel - jogové koleso je úžasnou všestranne použiteľnou pomôckou na prehĺbenie strečingu, koordináciu pohybov, trénovanie balansu. Spolu s touto fantastickou pomôckou sa spoločne naučíme, ako pomocou rôznych asán v spojení s dychovými cvičeniami a meditačnými technikami podporíme trávenie a odbúrame škodlivé látky v tele. Joga s kolieskom je vhodná pre začiatočníkov aj pre pokročilých, sú zamerané na podporu látkovej výmeny a zrýchlenie metabolizmu a zníženie stresu, spevnenie tela, nácvik rovnováhy. Spolu s fyzickou praxou budeme zapájať dychové techniky, ktoré pomáhajú zahriať a energizovať telo, čím ďalej podporujú metabolizmus. Niektoré dychové techniky navyše pomáhajú aktivovať parasympatický nervový systém, ktorý upravuje hormonálnu nerovnováhu. Lekcia je vhodná pre všetkých. ktorí už majú skúsenosť s jogou.

 

 

JOGA PRE PEVNÉ TELO 

Na hodinách jogy pre pevné telo sa zameriame na komplexné posilnenie a vyformovanie tela. Medzi jogové asány sú zaradené posilňovacie cviky nenáročné na prevedenie, zamerané na formovanie postavy, získanie sily a celkovej pevnosti tela, ako aj balančné pozície. Jednotlivé asány je možné robiť v jednoduchších variáciách určených pre začiatočníkov až po náročnejšie prevedenia. Lekcie sú vedené s dôrazom na prepojenie dychu s pohybom a správne držanie tela. V závere si doprajeme relax v savasane za zvukov tibetských misiek. 
Lekcia je vhodná pre všetkých, vrátane začiatočníkov.

 

 

VEDENÁ skrátená HODINA ASHTANGA JOGY

 PO NAVASÁNU- len pre pravidelne praktikujúcich ashtanga jogu (poznajúc sylabus a metódu vinjasy)

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe. Sylabus je vždy rovnaký, čo umožní telu pri pravidelnej praxi posúvať sa v pozíciach ďalej. Učiteľ nepraktikuje, dáva jednoduché inštrukcie cvičiacim, usmerňuje v pozíciách, dohliada na bezpečnosť.

Hodina je určená pre všetkých, ktorým vyhovuje vedenie učiteľom, ak sa chcú naučiť sled pozícií, ak si potrebujú upevniť návyk správneho prepojenia dychu a pohybu v jednotlivých asánach. 

Hodina je vedená v tempe, ktoré je zvládnuteľné pre všetkých. "Úplným nováčikom" doporučujeme najskôr navštíviť kurz Ashtanga joga pre dennú prax, kde sa zoznámia s dychom a jogovou praxou. 

 

 

VEDENÁ CELÁ HODINA ASHTANGA JOGY 

Je moderovaná učiteľom, ktorý vedie skupinu sledom pozícií v rovnakom tempe a prevedie Vás celou prvou sériou. Táto hodina je vhodná pre skúsených ashtangistov, ktorí sa už oboznámili so všetkými pozíciami. Kde sa viete tieto pozície naučiť: na našich Mysore hodinách alebo na pravidelných workshopoch. Hodina nie je vhodná pre začiatočníkov ani pre jogis, ktorí nepoznajú ashtanga joga sylabus!

 

 

MYSORE

Tento spôsob výuky je vhodný len pre tých, ktorí majú záujem zaviesť si pravidelnú jogovú prax aj mimo Jogovne, t.j. to, čo sa na hodine naučia, to si budú opakovať aj doma tak často, ako sa len dá. Žiak sa  na hodine svojim tempom učí nové pozície, práci s dychom. Tu je priestor na to, aby učiteľ vysvetlil, usmernil a dopomohol žiakovi v pozíciách. Je to jediný spôsob, ako sa viete naučiť vlastnú zostavu. Na týchto hodinách sa môžete s rešpektom k vlastnemu telu zdokonaľovať v pozíciách, dosiahnúť žiadaný stav mysle, ktorý je nám prospešný. Tento stav je dosiahnuteľný len vtedy, ak praktizujeme jogu sami, vlastným tempom, rešpektujúc rytmus svojho dychu, spoznávajúc a pozorujúc svoje telo. Vtedy sa naše zmysly obrátia dovnútra a z fyzického cvičenia sa stane meditácia v pohybe.

Pár info, ktoré by ste mali vedieť skôr, než sa prihlásite na túto hodinu!!!

 Učiteľ sa v skupine žiakov individuálne venuje každému cvičencovi, učí ho nové pozície, vysvetľuje, dohliada na správne prepojenie dychu a pohybu, dopomáha v pozíciách.To znamená, že s každým žiakom strávi pár minút a posúva sa k ďalšiemu žiakovi. (Predstavte si to ako kedysi "štvortriedku", kde mal učiteľ v triede spolu žiakov I. až IV. ročníka a každému sa na striedačku  chvíľu venoval).

 Nováčik sa na prvej hodine naučí len pozdrav slnku A + tri záverečné pozície v sede. Táto hodina zvyčajne trvá maximálne 15-20 minút. To však neznamená, že má žiak počas celých 20 minút plnú pozornosť učiteľa. Učiteľ ho naučí pár základných pohybov, ktoré si žiak opakuje samostatne a po pár opakovaniach ho učiteľ skontroluje a pridá ďalšie pozície. 

 Každý žiak na hodine praktikuje len to, čo ho učiteľ naučí!!! Nič viac. To čo sa na hodine naučí, to si opakuje aj doma.

Na učiteľa sa občas aj čaká, ak sa venuje inému žiakovi. Zatiaľ si môžete v kľude zhlboka dýchať, aby ste nestratili teplo, ktoré ste si počas praxe vyrobili. Hneď, ako sa učiteľ "uvoľní", bude sa Vám opäť venovať.

Ďalšie pozície sa cvičenec môže naučiť len vtedy, ak si pamätá tie predchádzajúce. Maximálne sa na hodine naučíte 1-2 nové asány. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu.

 

 

TRX JOGA

je joga, kde sa cvičí s vlastnou váhou tela a využíva sa  závesný TRX systém, ktorý vytvára dodatočnú podporu. Vďaka tomu:

TRX joga  prináša množstvo výhod: pozície sú zostavené tak, aby boli precvičené všetky svalové skupiny i svaly, ktoré sa pri iných druhoch cvičenia precvičujú len veľmi ťažko. Zlepšuje celkovú koordináciu a silu. Šetrí kĺby a šľachy, pretože pri cvičení sú nárazy absolútne vylúčené. Rovnomerne tvaruje všetky svalové skupiny - výsledkom je príťažlivé bruško, pevný zadok a vypracovaný triceps. Prináša časovú úsporu, pretože s jedným nástrojom precvičíte všetky svalové skupiny. Je prostriedkom k zníženiu hmotnosti, pretože zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať tukové zásoby (pri nadváhe je TRX efektívnejší vo forme kruhového tréningu). TRX zároveň buduje svalovú hmotu, ktorá „požiera“ ešte viac tuku, vďaka čom spálite väčšie množstvo kalórií i vtedy, keď je telo v pokoji. Eliminuje prípadné zranenia a môže slúžiť ako rehabilitačné cvičenie po úrazoch. Dodáva pozitívnu energiu a zvyšuje sebavedomie, ktoré je zárukou spokojného a vyrovnaného života. Je prevenciou proti vzniku osteoporózy.
TRX JOGA je vhodná pre všetkých vrátane začiatočníkov.

 

 

TRX BALANCE 

Je lekciou pre tých, ktorí už majú skúsenosť s jogou a nemajú žiadne aktuálne zranenia, či úrazom/chorobou spôsobené obmedzenia pohybov. Ak Ťa lákajú náročnejšie balančné asány, ktoré vyžadujú koncentráciu, pevný dych, chceš sa naučiť pokročilé asány, na ktoré väčšinou nie je priestor na iných našich hodinách,  tak možno táto hodina je určená pre Teba. Postupným zahrievaním a prípravou tela, opakovaným skúšaním  balančných asán získaš časom pevnosť, stabilitu nielen na podložke, ale aj mimo nej. Stojky, vrany, bojovníci, luk v stoji a omnoho viac...Pri tejto hodine sa využíva TRX systém ako podpora, pre dosianutie spevnenia, stability a zväčšenie rozsahu pohybov. Len pre skúsených!!!

 

 

FIT 55+ 

Máte doma aktívneho seniora, ktorý sa rád hýbe a túži po pravidelnom stretávaní sa s rovnako naladenými priateľmi? Povedzte mu o našom senior joga programe. Program trvá 16 týždňov, aby  sme udržali motiváciu a  dostavili sa výsledky.
Jogové cvičenie: zlepšuje pohybový aparát, stabilizuje krvný tlak, prináša telesnú a duševnú pohodu, zlepšuje náladu, regeneruje a osviežuje organizmus

Odkaz pre všetkých záujemcov: Vôbec nevadí, ak nemáte žiadne skúsenosti s jogou alebo ste predtým nikdy necvičili. Vnesiete tak do vášho života pokoj, vyrovnanosť, novú energiu, spoznáte nových ľudí a radosť zo života.  

 

HATHA JOGA

Hatha znamená sila. Hatha je všetko čo robíme zo svojím telom, asány, pranayama (dychové cvičenie), mantra, mudra, shatkarma (čistiace techniky) a vizualizácia.  Hatha pôsobí na človeka ako na celok. Pôsobí na jeho fyzickú časť, na jeho orgány a svaly, ktoré sa cvičením dostávajú do rovnováhy a taktiež pôsobí na našu mentálnu/duševnú časť. Na hodinách Hatha jogy  budujeme silu a flexibilitu a taktiež prinášame harmóniu do tela a duše. Joga je „unity“, čiže zjednotenie, preto aj naše hodiny budú zostavené v tomto duchu.
Lekciu otvoríme úvodným stíšením mysle a  dychovými technikami.  Postupne prejdeme na Asány ktoré nám zlepšujú dýchanie, spevňujú svaly, stimulujú nervovú sústavu a tiež vnútorné orgány. Hodina bude zakončená Savasanou ktorá dovolí telu sa zrelaxovať, ale zároveň vytvorí priestor na načerpanie energie potrebnej na celý deň. Hatha joga je vhodná pre všetkých, ktorí majú záujem začať deň dobre pripravení. Rôzne pozície sú podrobne vysvetlené a vždy máte možnosť vyskúšať rôzne alternatívy. Vytvoríme Vám  bezpečný priestor, kde sa nesebecky venujete len sebe, svojmu telu, svojím pocitom a čo je hlavné, svojmu dychu. 
Lekcia je vhodná pre začiatočníkov aj skúsených jogis.